Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Атинската борса отвори първата си сесия за 2012 с безпокойство за евро-бъдещето на Гърция

02 Януари 2012 / 16:01:33  Виктория Миндова
1946 прочитания

Всички последни шансове на Гърция се изчерпват до края на март тази година е заключението на най-високопоставените финансисти в страната. Това стана ясно на тържественото откриване на първата сесия на Атинската борса за 2012. Един по един най-влятелните личности на финансовата система представиха своите гледни точки за развитието на страната. Те се синтезираха в думите на председателя на Съюза на гръцките банкери и президент на Националната банка на Гърция, Василис Рапанос: “Първите три месеца на 2012 ще определят дали Гърция ще остане в зоната на еврото или ще се върне 25 години назад с катастрофални последствия за цялата икономика”.

Рапанос подчерта, че “дилемата е дали Гърция да остане в зоната на еврото по-бедна, но с перспективи или да излезе от нея и да попадне в адска мизерия за следващите 10-15 години”. Той заяви, че неговото горещо желание за 2012 е политическата система да вникне в сериозността на сегашната криза и отделните й представители да оставят на страна личните си амбиции и дребнопартийните си интереси и да подкрепят правителството на Лукас Пападимос, за да спасят страната.

“Пожелавам да преминем успешно първите месеци на 2012, на които без значение дали гледаме позитивно или негативно ще бъдат белязани от несигурността позната досега на финансовите пазари”, заяви председателят и изпълнителен директор на атинската борса Сократис Лазаридис. За да облекчи до колкото може своите клиенти, тази година борсата ще намали таксите си за компаниите-участнички на гръцкия финасов пазар. “Продължаваме да търсим нови връзки с международната инвестиционна общност, която за момента все още покрива около 50% от транзакциите”. Лазаридис не скри, че се хвърлят много усилия да се поддържа досега създадената мрежа от международни инвеститори, въпреки свиването на финансовите пазари в световен план.

Новият председател на Надзорната комисия по борсите Костас Ботопулос определи 2012 като абсолютно непредвидима година, в която първите месеци са от изключително значение. Той изрази надежда, че 2011 ще послужи за пример на политическите сили какви грешки не трябва да повтарят и 2012 ще е последната от поредицата лоши години с отрицателни икономически резултати. Според него Гърция е достигнала обществена и (да се надяваме) политическа зрялост, която ще мобилизира силите вътре в страната, за да намери краен изход от кризата. “Най-важното в момента е да се разбере, че всеки един от нас трябва да даде най-доброто от себе си в своята област, за да се достигне една обща цел”.

“2011 беше най-лошата година, която дори ние старите финансисти сме виждали някога”. Така определи изминалата година председател на управителния съвет на атинската борса Яковос Георганас, който откри тържественото първата сесия. Георганас се опита да всее оптимизъм и изрази надежда, че тази година ще е по-добра от предшестваната. За да се случи това, обаче трябва да се изпълнят някои предпоставки.

Първата от тях е да съществува еврото. Дълговата криза обхвана не само Гърция, но Португалия, Ирландия и от части Испания, Италия и дори до накъде Франция. На финансистите им е ясно, че еврозоната никога вече няма да е такава, каквато бе през първите 10 години от съществуването си. Те отчитат, че промяната в пакта за стабилност на Европа е стъпка в положителна посока, но страните от старият континент трябва да изминат дълъг път, докато се отдалечат от опасността за разпад на валутната зона.

В по-тесен план, Георганас отчита, че държавното управление трябва час по-скоро да подпише договора за втората финансова помощ между Гърция и страните от Европа. Също така трябва правителството трябва да се договори окончателно за намаляването на дълга държан от частни инвеститори (PSI), за да може да страната да тръгне напред. Той подчерта, че кредиторите са узрели за идеята, че трябва да понесат част от товара за създалата се криза и политиците имат отговорността да придвижат процеса възможно най-бързо.

Георганас нарече бюджета за 2012 “изпипан”, който дава реална възможност да се достигне до малък първичен бюджетен излишък, но при условие, че се спазва стриктно. Той залага, че туризмът и експортът могат да се развият по-успешно през 2012 и да допринесат за икономическото оздравяване на страната. “Съществуват поредица от инвестиционни проекти, които могат да започнат тази година”, подчерта финансистът. Първият проект е на групата Ниархос. Той предвижда инвестирането на половин милиард евро, за да изгради Културен център “Ставрос Ниархос”. В него се включват новите сгради на Националната лирическа сцена, на Националната библиотека, парк и изграждането на дом на фондацията посветена на гръцкия корабен магнат. Вторият проект, който ще донесе преки частни инвестиции е пускането на седемте нови метростанции в столицата. Третият е свързан с проекта “Слънце” за изграждането на фотоволтаични паркове за производство на електрическа енергия за износ. Неговото начало може да се сложи още през тази година, а други по-малки енергийни проекти да се развият в по-напреднал стадии до края на 2012 и да отворят нови работни места.

Категории: ИкономикаКомпанииБорсови новини Атинска борса евро криза реформи драхма Рапанос Лазаридис
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus