Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Бум на заложните къщи, дават пари в брой за луксозни автомобили, златни бижута и яхти

05 Февруари 2011 / 20:02:11  GRReporter
3960 прочитания

 

В условията на тежката икономическа криза, когато магазините и малките предприятия в Гърция се борят за своето оцеляване заложните къщи не могат да се оплачат от липса на работа.

Все повече обикновени граждани и бизнесмени се престрашават да прекрачат техния праг в опит да си осигурят пари в брой, за да изплатят изтекли сметки, неплатени чекове, осигурителни вноски, както и месечните вноски на своите заеми.

Според собствениците на заложните къщи броят на хората от всички социални групи, които търсят помощта на фирмите, осигуряващи пари в брой за едно денонощие непрекъснато се увеличава.

Какво залагат? От златни бижута, гривни и часовници до скъпи луксозни автомобили, дори и яхти, които не са в състояние да поддържат вече. Сумите, които получават в замяна винаги зависят от състоянието на заложения предмет, както и от преценката на специалистите.

На огромния паркинг на фирмата Autocredit са паркирани няколко много скъпи и елитни модели на световноизвестни марки като Ферари, Мерцедес C63 и Порше Кайен, а преди няколко месеца до тях е било паркирано и едно Ламборджини.

Освен автомобили в паркинга са изложени яхти с дължина от 7 до 13 метра, чиято стойност възлиза на 140 хиляди евро.

Конкретните залози обаче продължават да принадлежат на хората, които са се договорили за тях. Те не могат да бъдат преместени и са застраховани.

„Това, което предлагаме е едно бързо решение за финансовата безизходица на нашите клиенти, тъй като във времето на криза банките не отпускат заеми толкова лесно. Ние осигуряваме пари в брой в рамките на деня”, твърди собственикът на фирмата.

Според него през последните месеци броят на клиентите се е увеличил с 20 на сто. „Има повишение, защото много бизнесмени не са в състояние да платят ДДС или осигурителните си вноски. Така се принуждават да оставят личния си автомобил или камиона си, за да получат пари в брой след няколко часа”.

„Обслужваме частни лица, бизнесмени, строителни предприемачи. Приемаме автомобилни модели от 2000-та година насам, както и яхти. Разбира се, за да може заинтересованият да получи една добра сума, залогът му трябва да се намира в добро състояние”, казва още той.

Процедурата за отпускането на заема е следната. След огледа и оценката на автомобила се одобрява сумата на парите, която не може да бъде по-малка от три хиляди евро, но може да достигне до половината от първоначалната му цена. Месечната лихва, която получава клиентът е 0,75 процента от получената сума в брой. Договорът се сключва за срок от три месеца, но ако клиентът има затруднения, може да бъде удължен за още два.

„Ако клиентът не е в състояние да изплати сумата, ние можем да продадем автомобила или яхтата за негова сметка. След като удържим капитала, който му е бил отпуснат в  брой, той получава остатъка”, обясни собственикът на заложната къща.

Наскоро един строителен предприемач, който е трябвало да изплати ДДС, за да може да подпише договор за продажба на един апартмент, оставил автомобила си като залог за три месеца. С получените пари изплатил ДДС и осигурителните си вноски.

Ситуацията е подобна и в традиционните заложни къщи, които се намират от много години около площад Омония в центъра на Атина. Техните собственици твърдят, че през последната година са отчели покачване в приходите си, понеже много граждани са принудени да продадат стари бижута, монети и скъпи часовници, за да получат пари, с които да заплатят своите задължения.

Категории: Обществоикономическа кризазаложна къщапари в бройзаем луксозни автомобили яхти бижута
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus