Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гръцките банкери са гневни заради PSI, но призовават процедурата да се приложи преди изборите

06 Декември 2011 / 14:12:38  GRReporter
1162 прочитания

Мария Спасова
    Не е лесно да си банкер в тези смутни времена - пазарите са безжалостни към банките, правителствата им забиват ножове в гърба, за обществата те имат също толкова лоша репутация, колкото и наркокартелите, а икономическата криза заплашва да се превърне в постоянна бизнес среда. Такова впечатление остави годишната конференция за банково управление, на която финансови експерти, анализатори, бизнесмени и политици дискутираха възможния изход от дълговата криза.
    Като цяло гръцките банкери са гневни на PSI - Private Sector Involvment или въвличането на частните кредитори в процедурата по орязването на дълга. “PSI беше голяма грешка. Гърция ще е единствената страна, в която ще се приложи тази процедура. Но колкото и да е лоша тази новина, процедурата трябва да се приложи възможно най-бързо и да приключи преди задаващите се избори следващата година, защото има реална опасност този въпрос да се политизира по време на предизборната борба”, заяви Михалис Масуракис,  главен икономист на Алфа Банк, който с въздишка призна, че Гърция де факто е фалирала страна.
    “Преговорите по PSI продължават, те са много сложни, защото двете страни - гръцката държава и частните кредитори - се намират на диаметрално противоположни позиции” , разкри Павлос Милонас, главен стратегически директор на Националната банка на Гърция. Според него не е ясно след приключването на преговорите колко частни кредитори биха се включили в процедурата, която е доброволна, но подчерта, че PSI е голям удар за гръцката банкова система. Мнението, че доброволното участие може да стане и задължително изказа Миранда Ксафа, бивш заместник изпълнителен директор на Международния валутен фонд. “Но това няма да е краят на света”, опита се тя да успокои банкерите. Недоволството си от PSI изказа и бившият люксембургски премиер и бивш председател на Европейската комисия Жак Сантер, който в момента е председател на управителния съвет на банка Уникредит.

    “Преживяваме Страстната седмица на еврозоната. Тя започна с новите мерки за финансова дисциплина в Италия, премина през срещата Меркел - Саркози и очакваме кулминацията да бъде на Разпети петък, когато ще е срещата на върха на Европейския съюз. Единствената разлика с Великден е, че няма да дочакаме Възкресението на еврото”. Така образно Михалис Масуракис обрисува драматичната ситуация, в която гръцките банкери очакват решенията на лидерите на 27-те. Той предрече, че развръзката няма да дойде скоро, а ще трябва да преживеем доста епизоди преди да дойде краят на драмата. “В дългосрочен план съм оптимист, но в краткосрочен - не, не очаквам лесни решения”, заключи главният икономист на Алфа Банк.

От своя страна Жак Сантер се обяви в подкрепа на издаването на евро облигации като единственият начин да се осигурят средства за инвестиции и съответно за създаване на работни места в еврозоната. Той призна, че доларът е в по-облагодетелствана позиция от еврото, тъй като зад него стои една федерална държава, която освен всичко друго е и суперсила и посочи някакъв вид фискален съюз като единствения изход за кризата в еврозоната. Според Миранда Ксафа Европейската централна банка е много по-близо до решителни мерки за ограничаването на дълговата криза, отколкото официално се смята. Тя е уверена, че банката със седалище Франкфурт ще продължи да изкупува облигации на закъсали държави още 2-3 години, а не само една, както беше решено в началото на кризата.

    Платон Монокрусос, директор на отдела за Борсови и пазарни анализи на Eurobank EFG предрича, ча на Гърция ще й е необходим и трети пакет финансова помощ, който обаче ще бъде по-малък от първите два. Според него първите два пакета са били животоспасяващи за страната, защото без тях тя щеше да заделя по 10 на сто от БВП само за погасяването на лихвите по кредитите.

“ През 2008 започнахме с надеждата, че кризата ще трае малко, че ще премине и няма да засегне Гърция. След това се оказа, че Гърция е в центъра на урагана и най-накрая от гръцка, кризата стана европейска. Непрекъснато управляваме банките в условия на криза, която започва да се превръща в постоянна бизнес среда”, обобщи състоянието в гръцкия банков сектор Спирос Папаспиру, заместник изпълнителен директор на банка Пиреос. Той припомни, че
цената на капитала в Европа и в САЩ е достигнала до 12 на сто. “Много е трудна една банка да е толкова ефективна, че да компенсира тази висока цена на капитала и да има печалба”, призна той. ‘В началото се питахме дали тази или онази банка ще оцелее. След това дали ще оцелее цялата банкова система. След това се питахме дали Гърция ще успее да се измъкне от кризата, сега въпросът е дали еврозоната ще успее да се запази”, заключи Спирос Папаспиру.

“Когато давахме заеми, клиентите ни казваха: “Не гледай какви данъци плащам, а какви приходи имам”. Сега като тръгнахме да търсим приходите им се оказа, че няма такива”. Това пък заяви Андреас Атанасопулос, генерален директор в националната банка на Гърция. И продължи: “Ако някой днес види кредитните досиета на всички гръцки банки, които са давали заеми на малки предприятия и на хора на свободни професии, ще започне да търка очите си, защото ще мисли, че сънува. Според него бъдещето на банките е да се ориентират към обслужването на по-малко, но по-сигурни клиенти и към по-ниски, но по-сигурни печалби.

Категории: PSI гръцки банки икономическа криза държавен дълг частни кредитори еврозона
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus