Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Неосъщественото сливане на Алфа Банк с Националната банка на Гърция попадна под окото на надзорниците

28 Февруари 2011 / 17:02:38  GRReporter
2209 прочитания

Комисията по ценни книжа и фондови борси ще разследва търговията на акциите на Алфа Банк и на Националната банка на Гърция извършена в периода 18-21 февруари тази година, предаде Атинската информационна агенция. След като в петък 18-ти февруари първо „гръмна” съобщението, че двете търговски банки възнамеряват да се слеят, настана сериозно оживление на пазара. Акциите на Алфа Банк скочиха с около 33 на сто, а на Националната банка на Гърция с 18 на сто, а в първия ден след обявяването, понеделник 21-ви февруари търгуването на акциите на двете банки е било три пъти по-активно от обичайното.

Оповестяването на плановете за сливане на двете банки раздвижи живителните сокове на пазара за кратко и повиши значително търсенето на техните акции. С намаляване на вероятността Алфа и Националната банка да се съберат в едно дружество, целият ентусиазъм спадна и с него и търговската цена на техните акции. Сега  Комисията по ценни книжа и фондови борси ще се съсредоточи върху търговията на акциите на двете банки и до колко оповестяването на плановете за сливане са подпомогнали по-изгодното им търгуване на фондовата борса.

Въпреки извършването на различни маневри, финансовите специалисти оценяват, че засега всички плановете за реформа в банковата система в Гърция ще останат на заден план, докато не мине срещата на върха на лидерите от Европейския съюз. На нея трябва да се намери крайно решение на въпроса с кризата на дълговете на страните от европейската периферия. От приетото решение ще зависи дали гръцките държавни облигации, използвани като гаранция от търговските банки към Европейската централна банка, ще бъдат окастрени тип haircut или ще се прибегне до разсрочване на външния дълг.

Банките ще задържат плановете си за сливания, докато картината с проблемите на външния дълг се изясни. Всички администрации от най-големите гръцки банки в момента са нащрек и в тясно сътрудничество с чуждестранни консултанти, работещи по различни сценарии. Източници от Националната банка на Гърция, цитирани от Имерисия твърдят, че  управлението й е готово да се обърне към чуждестранни консултанти, които да им помогнат да изготвят агресивна оферта за поглъщане на Alpha Bank, след като предложението за приятелско сливане не мина.

В същото време сигналите от надзорната тройка са, че гръцките банки нямат особено много време за реорганизация. Независимо, че икономическата криза в Гърция блокира достъпа на месните банки до международните капиталови пазари, те трябва да намерят алтернативни начини на финансиране и да намалят зависимостта си от Европейската централна банка. Гръцките банки са призовани да изготвят двугодишни планове за финансиране, които ще са от различни източници, за да се гарантира ликвидността им и тяхното оцеляване.

Представителите на Европейската централна банка са изискали банките в Гърция да намалят размера на използваните държавни облигационни гаранции от 95 милиарда евро на 60 милиарда евро. Ситуацията става още по-сериозна като се вземе предвид, че всеки месец от гръцката банкова система „изтичат” между един и един и половина милиарда евро от изтеглени депозити. На тази основа очакванията са, че до края на 2011 година депозитите в гръцките банки ще са с между 15-18 милиарда евро по-малко. При тези обстоятелства реформирането на банки в по-големи и по-стабилни структури се оказва наложително, така че капиталовите пазари да бъдат убедени в тяхната рентабилност и да се възвърне нормалния ход на финансиране.

Категории: ИкономикаКомпании Националната банка на Гърция Алфа Банк сливане
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus