Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Рецептата на Папандреу за изход от кризата: Ще взема парите на богатите и ще ги раздам на бедните

15 Декември 2009 / 08:12:07  GRReporter
982 прочитания

Мария Спасова

    Не може да се отрече, че Георгиос Папандреу си държи на думата. Предизборно обеща, че ще вземе парите на богатите и ще ги раздаде на бедните и го направи. Гръцкият премиер очевидно твърдо вярва, че това ще спаси закъсалата гръцка икономика, която се задъхва под тежестта на огромния държавен сектор, защото тържествено обяви плана си за икономическите реформи в зала Запио в присъствието на целия си кабинет, на депутатите от партията си, на профсъюзните лидери и на представители на държавния и частния бизнес. Аудиторията организирано ръкопляскаше и прекъсваше често речта на премиера - сцена, която много напомня на партийните форуми от комунистическата епоха. Единици бяха тези, които посрещаха сдържано думите на социалистическия лидер.
    Георгиос Папандреу обяви, че през 2010 бюджетният дефицит на Гърция ще се намали с 4%, в следващите две години ще намалява с по още 2%, така че през 2012 ще достигне заветните 3%. Намаляването на вътрешния дълг ще започне от 2012. Как ще се постигне това? Гръцкият премиер обяви, че драстично се съкращават военните разходи през 2011 и 2012 година. През следващата 2010 ще има мораториум върху назначенията в държавния сектор. След това ще важи правилото едно назначение на всеки 5 съкращения. Единствено изключение са здравеопазването, образованието и полицията. Повишение на заплатите ще има само за тези, чиито заплати са до 2000 евро на месец. Тези над 2000 евро няма да се повишават. С 10 на сто ще се намалят допълнителните доходи в държавния сектор.
    Министър-председателят на Гърция също обяви, че съкращава 1/3 от офисите на Гръцката туристическа организация в чужбина, както и прес службите, които ще станат част от посолствата на страната. Намаляват се и заплатите на топ мениджърския състав на държавните предприятия, както и числеността му. Те няма да получават бонуси. Бонусите в частния бизнес ще се облагат с 90% данък. Премиерът обяви още, че се захваща и с икономическата престъпност, за борба с която се създава специално звено в Министерството за защита на гражданите. Според него само ликвидирането на спекулата с горива ще носи по 5 милиарда евро на година за държавната хазна. Спешно налагащата се, но и изключително болезнена реформа на осигурителната система на Гърция Папандреу отложи за първите 6 месеца на 2010.  
    Първите реакции от страна на пазарите и бизнеса на грандиозната икономическа реч са доста сдържани. Анализаторите признават, че гръцкият премиер е бил по-конкретен, отколкото са очаквали, но в същото време отбелязват, че не са убедени , че точно тези мерки ще доведат до решаването на най-големия проблем за Гърция. Който е - гигантският държавен сектор. Вестник Financial Times, който още веднага след изборите на 4 октомври посъветва новото правителство да съкрати три министерства със целият им наличен състав, днес пише на първа страница “Разочарова пазарите”. “Въпреки трагичното състояние на обществените финанси, Папандреу обеща на синдикатите и на държавните чиновници да увеличи заплатите и пенсиите им”, отбелязва изданието.
    Друго авторитетно издание The New York Times очаква “още по-единна и координирана роля на финансисти и инвеститори, които да оказват натиск върху правителството за намаляването на бюджетния дефицит, който така отрицателно влияе на гръцката икономика”. Гръцката икономика занимава и анализаторите от The Wall Street Journal, които отбелязват, че след решението на Абу Даби да помогне на закъсалия Дубай вниманието на инвеститорите се съсредоточава върху друга държава, която се съсипва от вътрешния си дълг - Гърция. "Гърция е риск за еврозоната", заяви и известният полски икономист и баща на шоковата терапия Лешех Балцерович.

Категории: Папандреу икономически реформи
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus