Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

В злато плащат гърците за продуктите на мултинационалните компании

19 Август 2010 / 11:08:43  GRReporter
941 прочитания

На гръцкия пазар продуктите на мултинационалните компании се продават на огромни цени в сравнение в цените на 70 продукти в други шест европейски страни (Испания, Германия, Франция, Кипър, Словения и Гърция), показа изследване на Главния секретариат по търговията към Министерство на икономиката.

В този момент, когато приходите на хиляди домакинства намаляват се оказва, че потребителите заплащт на много високи цени продуктите. И ако не на първо място по скъпотия, Гърция със сигурност се нарежда на второ или на трето, докато най-евтино се излиза да си напазаруваш в Германия и в Словения.

Показателно е, че в Гърция безалкохолните се продават с 31% по-скъпо от тези във Франция, йогъртите са с 65% по-скъпи от тези във Франция, брашното е с 95% в сравнение с Германия, зърнените храни са с 13% по-скъпи от Словения, прясното мляко е с 21% по-скъпо от Германия, пастата за зъби е с 88% п-скъпа от Франция, портокаловият сок е по-скъп с 69% в сравнение със Словения, бирата е с 39% по-скъпа от тази в Германия, а детското сухо мляко с 83% по-скъпо от това в Испания. Най-скъпата държава в проучването заедно с Гърция се оказва Кипър.

За разлика от скъпотията, която цари сред продуктите на мултинационалните компании, Гърция се оказва с най-евтини цени на плодовете, зеленчуците и макароните и то с голяма разлика в сравнение с останалите държави участвали в проучването на министерството. Според вестник Вима проучването на Главния секретариат по търговията е свързано с широко разпространени продукти на 20 мултинационални компании и е извършена в рамките на приложението на transfer pricing, което е контрол на обмена вътре в компанията.

Тransfer pricing според специалистите е един от основните инструменти на министерството, за да задейства процедурата да се намалят цените. В роучването се отбелязва, че съществуват продукти, които в Гърция се продават на двойна цена в сравнение с Германия или пък компании, които работят с брутен марж на печалбата от 40% до 60%.

В тази връзка ще бъде прокарана законова наредба (промяна в проектозакона за освобождаване на каботажа), чрез която ще се основат контролни групи от Министерство на икономиката и от Министерство на финансите, за да бъде контролът по-ефикасен.

Според друго проучване – на Гръцкия център на потребителите, „кошницата” на гръцкото семейство е натежала за една година, така че през месец юли 2010 г. е струвала 2 087 евро, докато през юли предишната година е била 1 977 евро или 6% по-малко. Най-много са се увеличили цените на алкохолните продукти и на цигарите (19%) и на транспорта (19%).

Категории: АктуалноИкономикаКомпанииТransfer pricingбезалкохолни напитки продукти зеленчуци плодове
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus