The Best of GRReporter

Η Τσβετάνα Πιρόνκοβα έχασε από την Ρωσίδα Βέρα Ζβοναριόβα με 1:2 σετ στον ημιτελικό του Wimbledon

01 Ιούλιος 2010 / 17:07:33  GRReporter
1630 αναγνώσεις

Η Τσβετάνα Πιρόνκοβα έχασε με 6:3, 3:6, 2:6 από την Ρωσίδα Βέρα Ζβοναριόβα στον ημιτελικό του Wimbledon και έχασε την ευκαιρία να γίνει η πρώτη Βουλγάρα που έφτασε στον τελικό του τουρνουά του Grand Slam.

Η Βουλγάρα ξεκίνησε πολύ δυναμικά και ύστερα από πολύ καλό παιχνίδι πήρε το πρώτο σετ με 6:3. Η Ρωσίδα όμως ήταν πιο δυνατή και κατάφερε να ανατρέψει την εξέλιξη της αναμέτρησης προς όφελός της. Ύστερα από ανατροπή στο 6ο γκέιμ του δεύτερου σετ, και δυνατό παιχνίδι στο σέρβις της, η Ζβοναριόβα κατάφερε να το κερδίσει με 6:3. Στο τρίτο σετ η Πιρόνκοβα έχανε τις δυνάμεις της όλο και πιο πολύ, ενώ η Ζβοναριόβα χτυπούσε την μπάλα το ίδιο δυνατά και σωστά, και ύστερα από ανατροπή στο πρώτο ακόμη γκέιμ, πήρε προβάδισμα με 5:1 και τελικά έκλεισε το ματς με 6:2 στο τελευταίο σετ.

"Δεν μπορώ ακόμη να αντιληφθώ τι έκανα και να το αφομοιώσω. Η Πιρόνκοβα όντως ήταν πολύ δυνατή και υπήρχαν στιγμές που δεν ήξερα πώς να ανταποκριθώ. Προσπάθησα να συγκεντρωθώ στο δικό μου παιχνίδι και ήξερα ότι αν μου δοθεί και η παραμικρή δυνατότητα, θα επωφεληθώ. Το όνειρό μου έγινε πραγματικότητα," δήλωσε η ευτυχισμένη νικήτρια αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ζβοναριόβα θα παίξει εναντίον της Αμερικανίδας Σερένα Ουίλιαμς ή της νεαρής Τσέχας Πέτρα Κβίτοβα στον τελικό το Σάββατο.

Παρά την ήττα η Τσβετάνα Πιρόνκοβα, που ήταν 81η στον κόσμο πριν από το τουρνουά, κατέγραψε την καλύτερη παρουσίαση στην καριέρα της, και οπωσδήποτε θα ανέβει σε θέση ρεκόρ στις βαθμολογίες του WTA. Αναμένεται όταν οι βαθμολογίες βγουν την Δευτέρα, να κατέχει την περίπου 35η θέση. Το προσωπικό  της επίτευγμα είναι 40η θέση στις 9 Ιουνίου του 2008.

Η Βουλγάρα θα λάβει 370 χιλ. δολάρια (250 χιλ. λίρες Αγγλίας).

Το ματς διεξήχθη στο κεντρικό γήπεδο του Old England Club. Eίναι η δεύτερη αναμέτρηση των δύο τενιστριών, ενώ η πρώτη είχε τελειώσει με την νίκη της Βουλγάρας.

Η Ρωσίδα φερόταν υπό τον αριθμό 21 του σχήματος, ενώ η 81η στον κόσμο Πιρόνκοβα δεν ήταν ανάμεσα στις φερόμενες, αλλά δεν είχε χάσει μέχρι στιγμής ούτε ένα σετ στο τουρνουά.

Πηγή: dnevnik.bg

Tags: Τσβετάνα Πιρόνκοβα ημιτελικό Wimbledon ήττα Βέρα Ζβοναριόβα