The Best of GRReporter

liveΟ Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ έχασε από τον Στάνισλας Βαβρίνκα στον τρίτο γύρο του Madrid Open

09 Μάιος 2013 / 22:05:32  GRReporter
1877 αναγνώσεις

Λίγο μετά τις 22.00 ώρα Βουλγαρίας ξεκίνησε ο αγώνας μεταξύ του καλύτερου Βούλγαρου τενίστα Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και του Ελβετού Στάνισλας Βαβρίνκα, στον τρίτο γύρο του Madrid Open. Ο Ελβετός είχε κερδίσει τον μοναδικό μεταξύ τους αγώνα που έγινε το 2011.

Η αναμέτρηση του νεαρού Ντιμιτρόφ και του Βαβρίνκα είναι η τελευταία στο γήπεδο "Arantxa Sanchez Vicario" για την συγκεκριμένη ημέρα.

Στην αρχή ο Βούλγαρος πήρε προβάδισμα κερδίζοντας το πρώτο σετ.

Οι δύο αντίπαλοι κέρδισαν ο καθένας το σέρβις του μέχρι το 2:1, στο τέταρτο γκέιμ όμως ο Γκριγκόρ έκανε ανατροπή και έφτασε στο 3:1. Η απάντηση του Ελβετού δεν άργησε αφού και ο ίδιος έκανε ανατροπή.

Ο Βαβρίνκα κέρδισε το σέρβις του στο επόμενο γκέιμ και ισοφάρισε για το 3:3. Στη συνέχεια ο Ντιμιτρόφ πήρε το γκέιμ του, και πέτυχε καινούργια ανατροπή για το 5:3. Ο Βούλγαρος κέρδισε και το τελευταίο γκέιμ κλείνοντας το σετ με 6:3 μέσα σε 32 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Βαβρίνκα κέρδισε γρήγορα το πρώτο γκέιμ, ο Ντιμιτρόφ όμως ισοφάρισε για 1:1. Ο Ελβετός έβαλε όλες του τις δυνάμεις για να πάρει το επόμενο σέρβις του και τελικά τα κατάφερε για 2:1. Οι δύο αντίπαλοι κέρδισαν ο καθένας το γκέιμ του και ο δεύτερος καλύτερος Ελβετός πήρε προβάδισμα για 3:2, στο επόμενο γκέιμ ο Βούλγαρος κέρδισε το δικό του σέρβις ισοφαρίζοντας για 3:3.

Το έβδομο γκέιμ ολοκληρώθηκε με νίκη του Βαβρίνκα, ο οποίος μετά από το 5:4 έκανε ανατροπή και έκλεισε το σετ με 6:4, ενώ το τελικό σκορ ήταν 1:1.

Έτσι, οι δύο αντίπαλοι έφτασαν και στο κρίσιμο τρίτο σετ. Εκεί ο Βαβρίνκα σαν να βρήκε τον εαυτό του και άρχισε να παίζει με πολλή συγκέντρωση. Αφού οι δύο τους κέρδισαν ο καθένας το σέρβις του μέχρι το 2:1, ο Ελβετός κατάφερε να κάνει ανατροπή για 3:1.

Στη συνέχεια ο Βαβρίνκα επιβεβαίωσε την ανατροπή του για 4:1, και ακολούθησε άλλη μία προς όφελος του Ελβετού.

Παρά την υποστήριξη των φιλάθλων ο νεαρός Βούλγαρος δεν κατάφερε να αντισταθεί μέχρι το τέλος της αναμέτρησης χάνοντας το γκέιμ με 1:6, και το ματς με 6:3, 4:6, 1:6.

Tags: Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ τουρνουά Masters 1000 Στάνισλας Βαβρίνκα