Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

41 от гладуващите имигранти в болница, останалите продължават стачката

28 Февруари 2011 / 18:02:17  Анастасия Балездрова
1231 прочитания

Опасността от човешки жертви в следствие на гладната стачка на 300-та имигранти в Атина и Солун е по-близо от всякога, смятат лекарите, които следят тяхното здраве. 41 имигранти се намират в болници с тежка бъбречна недостатъчност.

Според лекаря Танасис Карамбелис повечето от имигрантите страдат от тежка бъбречна недостатъчност. „С тази клинична картина те биват изпращани в болницата. 19-ият имаше сърдечен проблем, който се изрази в сериозна брадикардия. Днес сутринта имахме три случая на остра бъбречна недостатъчност и се очаква и други имигранти да бъдат засегнати в следващите часове”.

В петък 20 имигранти спряха приема на вода, захар и сол. От вчера още 36 имигранти се присъединиха към тяхното решение да се лишат от минималното, от което имат нужда техните организми, за да се задържат живи.

Лекарите припомниха, че липсата на вода може да предизвика смърт в рамките на седмица. „Това време може да се окаже много дълго за изнемощелите след 35 дни гладна стачка имигранти. Смятам, че от утре ситуацията ще се усложни още повече и броят на имигрантите с тежка бъбречна недостатъчност ще се увеличи. Някои от имигрантите, които се намират в болница са вече по-добре след лечение с антибиотици. Не знам обаче дали това важи за всички. Опасността някои от имигрантите да останат инвалиди или да загубят бъбреците си или дори своя живот е много голяма. Хуманитарната катастрофа, за която предупредих преди няколко дни е вече факт. Като лекар се надявам искрено да нямаме човешки жертви” каза Танасис Карамбелис и призова правителството да поеме отговорностите си и да удовлетвори „справедливото искане на имигрантите, които вече провеждат жадна стачка”.  

В същото време активистите от инициативата за солидарност към имигрантите обвиниха правителството, че е изпратило в болниците полицаи, които изискват от медицинския персонал да им даде имената и броя на лекуващите се там стачници. Лекарите са отказали да им ги предоставят, като са се позовали на правото на поверителност на информацията, свързана с лечението. Според активистите в една от болниците полицаите са заплашили лекарите с гонение.

Призив към премиера Георгиос Папандреу да се намеси в полза на искането на имигрантите отправи техният представител Абдул Хаджи от Форума на имигрантите в Крит. „След 35 дни гладна стачка те са ядосани и единственото, което чуват са заплахи за екстрадиция. Да не говорим, че в тези тежки условия на студ и влага дните реално са 70, а не 35”.

По-рано заместник-министрите на труда и социалното осигуряване Георгиос Кутруманис и  Анна Далара обявиха намаляването на броя на задължителните за издаване на разрешително за пребиваване и работа трудодни на 120 от 150, които важеха досега. По аналогичен начин ще бъдат намалени и трудодните за здравно осигуряване от 80 на 50.

Според Г. Кутруманис промените ще се включат в законопроект, който ще бъде внесен в парламента много скоро. „Този проектозакон е в основата на нашата политика срещу незаконната трудова заетост и незаплащането на социални осигуровки” подчерта заместник-министърката А. Далара. Тя посочи, че в процеса на неговото създаване министерството е имало съдействието на имигрантски социални организации и на гръцкия омбудсман.

„Нашите усилия са насочени към подсигуряването на имигрантите, които работят от години в страната и са загрозени от маргинализация” каза А. Далара и допълни, че исканията на гладуващите имигранти, които отговарят на законно регламентираните категории ще бъдат удовлетворени. За останалите каза, че съществува възможността да им бъде предоставено шестмесечно удължение на екстрадиционния процес с цел разрешаването на проблема с гладната стачка. „Това обаче е в компетенцията на министерството за защита на гражданите” посочи тя.

Двамата заместник-министри подчертаха, че обсъждането на новите мерки на трудовото ведомство е започнало преди четири месеца и те нямат никаква връзка с гладната стачка на 300-та имигранти в сграда Ипатия и в Центъра на труда в Солун. „Гърция е гостоприемна страна и спазва човешките права, но законите трябва да се прилагат” бе мнението на членовете на гръцкия кабинет.

 

Категории: Обществоимигрантигладна стачкалегализацияправителствомерки
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus