В момента около 120 000 възрастни и хора със специални нужди се ползват от услугите на програмата „Помощ вкъщи”, която действа от осем години. Нейните служители обаче обявиха 48-часова стачка, защото след нови наредби на правителството, програмата е застрашена да прекъсне в края на годината. В момента тя е изцяло променена и с новите наредби единствено възрастните хора, които имат безработен роднина ще могат да ползват безплатните услуги на програмата, казват служителите.
Около 4000 души работят за „Помощ вкъщи” в цяла Гърция, които са основно социални работници, медицински сестри, домашни помощници, но и шофьори, административен персонал и физиотерапевти. Днес те се събраха на протестен митинг на атинския площад Клавтмонос, въпреки лошото време и дъжда. Хора от Крит, остров Лесвос, Епир, Солун, Кардица, Лариса и Атина дойдоха да защитят работните си места и възрастните хора, които обслужват. Тяхното основно искане е да се запази програмата във вида, в който е, служителите да бъдат приети на щатни договори и да бъдат интегрирани на работни места към социалните служби към общините, които ще бъдат в рамките на новия план за администрацията „Каликратис”, каза за grreporter председателката на Съюза на служителите в „Помощ вкъщи” за област Атика София Колизера.
Притесненията са, че ще останат на работа едва около 1000 души, които ще обслужват около 33 000 възрастни хора, а останалите над 80 000 ще бъдат оставени на съдбата си без възможност да бъдат пратени в домове за възрастни, защото такива има съвсем малко на брой. От 2002 година програмата е била финансирана от фондове на Европейския съюз в размер на 75% от разходите, а останалите 25% са ги поемали общините. Две години след това програмат е трябвало да бъде поета изцяло от бюджетите на общините и да бъде внедрена в структурите на услугите им, което не се е случило, казва Мария Лека от Парга, която също се притеснява, че „след десет години на работа в тази програма, ще ни изхвърлят”. За програмата са компетентни три министерства – министерство на заетостта, министерство на финансите и министерство на вътрешните работи, които ще трябва да решат нейното бъдеще.
„Около 400 души са служителите в област Атика. Всички услуги за свързани с първостепенното здравно обслужване. Сега извън програмата ще останат всички самотни възрастни хора, които нямат безработни роднини. Така се губи по един начин характера тази структура в областта на социалната грижа, а се финансира безработицата. Има и голям проблем, че служителите в програмата са неплатени в продължение на няколко месеца”, заяви София Колизера.
Никос Скандзарас от Съюза в Централна Македония:
Днес сме се събрали работещи за „Помощ вкъщи” от цяла Гърция - Атина, Солун, Крит, остров Лесвос, Лариса, Кардица и област Епир, за да поискаме правителството да задържи програмата. В момента с мерките, които са взети се унищожава програмата „Помощ вкъщи”. Естеството и характера на програмата се променят изцяло. Толкова години ние най-вече обслужваме самотни хора или възрастни, чиито деца живеят далеч по различни причини, сега ще трябва да обслужваме само възрастни или хора със специални нужди, които имат в семейството си някой безработен. Така че се получава парадокс – ако има две къщи една до друга и в една е възрастен с безработно дете, а в другата има един самотен възрастен, ни е ще се отзовен за помощ само при този, който има безработен у дома си. Много програми ще спрат да работят, защото няма да се намери необходимия брой безработни. Освен това тази мярка ще важи за шест месеца и в края на годината, пак ще се промени. От осем години откакто започна вече, ние разработихме тези програми от нулата.
Понякога в продължение на много месеци не ни се плащат заплатите и през всичките тези години работиме на временни договори, въпреки че сме влезли с конкурс и покриваме работни места, от които има винаги нужда. По цял ден сме по улиците, тичаме по болници и държавни учреждения, грижим се за всички здравни и административни въпроси, които касаят хората, за които се грижим. Ние ходим на пазар, готвиме, чистиме и правим всичко, от което би имал нужда един възрастен човек, за да може да остане у дома си. В противен случаи повечето трябва да влязат в старчески домове, но такива няма. От 50 души едва петима имат безработен роднина, за да могат да влязат в програмата, но тя няма да оцелее, защото не може да бъдат отпуснати пари само за пет души. Нашето искане е тези програми да станат постоянни в общините и служителите в тях да получат постоянна щатна работа.