В основен вход на нелегалните имигранти към Европа се е превърнал районът около река Марица в гръцката й част. Резултатните мерки, които европейската сила Frontex въведе от миналата година в Егейско море предотвратиха дейносттта на престъпните мрежи за нелегален трафик на имигранти по гръцките острови. Но сега те се изместиха на североизточната граница на страната с Турция, от където се смята, че от началото на 2010 г. са влезли над 14.000 нелегални имигранти. Само през миналия юли полицейското управление в Орестиада е заловило 3.727 имигранти, докато през юли 2009 г. броят им е бил 331. Според местните власти, между 100 и 300 души пресичат границата всеки ден, а Турция с години наред отказва да подпише споразумение за реадмисия на имигрантите, като се позовава на формалности. Наскоро 32 имигранти заседнаха в Марица и турските власти отказаха да ги приемат с обяснението, че това са нелегални имигранти, които се опитват да влязат незаконно в страната.
Повечето от имигрантите са от Пакистан, Афганистан, Палестина, Сомалия, Ирак и Кюрдистан. Това, което впечатлява е, че те вече не се крият, а сами търсят полицията за да се предадат и да бъдат настанени в приемните бази, в които условията на живот са мизерни. Помещенията не са достатъчни, за да приемат толкова голям брой имигранти, които така или иначе остават там за няколко дни и след това получават документи, даващи им право да напуснат страната до един месец. След като напуснат базите за прием, големият брой имигранти заминават за Атина, където пристигат с автобуси, предимно през нощта.
От началото на ноември Frontex започна да изпраща в района членове на Групите за Бърза Гранична Намеса (RABIT), след като Европейската Комисия одобри гръцкото искане за съдействане при предотвратяването на нелегалния трафик на имигранти на сухопътната граница с Турция. Това е и първият случай на разположение на тези групи на европейско ниво. Освен хората, които са отговорни за откриването на нелегални имигранти, между 175-те членове на групата има специалисти в откриването на фалшиви документи, преводачи и следователи. „Зайците”, както са наричани още гардовете от Frontex ще имат на разположение 15 автобуси, 19 патрулни коли, един хеликоптер, 9 микробуси с термични камери и 3 автобуси, които са оборудвани с уреди на Шенгенската информационна система, предоставени от Австрия, Унгария, България, Словакия, Германия и Румъния. В рамките на подготовката всички служители са получили задължително обучение за правата на човека, като специални уведомления ще бъдат провеждани на място.
В същото време международната организация Амнести Интернешънъл изрази безспокойството си относно условията на разположение на Групите за бърза гранична намеса. В съобщението си организацията за защита на човешките права изразява сериозните си съмнения относно политиката, която се съсредоточава изцяло върху възпрепятстването на „нелегалните имигранти” да проникнат на територията на Европейския Съюз. От Амнести Интернешънъл разбират, че от офицерите, които участват в тази операция на RABIT се очаква да спазват и уважават всички основни права на човека, но смятат, че не е ясен начинът, по който това може да бъде гарантирано на практика.
Безспокойството на международната правозащитна организация е свързано с:
- неяснотата относно вида на обучението, което са получили охранителите преди да бъдат изпратени на границата, както и относно опита им в разпознаването на лица, които се нуждаят от международна защита,
- съмненията относно вида на подкрепата от страна на експерти, която Групите за Бърза Гранична Намеса са получили, когато са планирали операцията, за случаи, които се нуждаят от специална защита,
- вида на мерките, които са предприети за да се помогне на Гърция да създаде бази за прием, в които хората да бъдат настанявани, да бъдат обработвани молбите им за убежище и да се покриват основните им нужди,
- степента на достъп на хуманитарните организации, в това число и на Висшата Комисия на ООН за Бежанците, в тези бази, както и осигуряването на правна помощ.
В съобщението си Амнести Интернешънъл подчертава особено нуждата от създаването на една ясна рамка за взаимодействие между гръцките власти и Frontex, за да бъде възможна преработката на всички решения, които се вземат относно нелегалните имигранти.
„Също така, смятаме, че трябва да престанат незабавно всички превози на имигранти към Гърция, защото условията там са унизителни”, заяви Никълъс Бъргър, председател на Европейското Бюро на Амнести Интернешънъл. Той добави също, че „парадоксално, в рамките на разположението на Групите за Бърза Гранична Намеса, страните членки на ЕС са изпратили свой персонал в Гърция за да покажат солидарност, а в същото време я подлагат на натиск, като превозват там имигранти-кандидати за убежище по силата на регламента Дъблин II”.
Въпросният регламент е базиран на принципа, че първата страна, в която имигрантите пристигат, е задължена да разгледа техните искания. Амнести Интернешънъл приветства скорошното решение на много европейски страни да преустановят превозването на имигранти в Гърция, въпреки че вярва – както подчертават от организацията – че то е прието твърде късно за много уязвими хора.
Европейският координатор на международната правозащитна организация заяви също, че „регламентът Дъблин II трябва да се промени спешно, защото докато се базира на погрешното предположение, че нормите на защита са еднакви в цяла Европа, системата ще е нефункционална и несправедлива спрямо хората, търсещи убежище”.