„Пълна промяна“ на градското пространство в квартал Керамикос планира младият гръцки предприемач Ясонас Цаконас заедно с екип от също толкова млади и надъхани гръцки и чужди архитекти. Неговата история е завладяваща с духа на млад и спонтанен човек, който явно има усет за възможностите, които предоставят момента и обстоятелствата и достатъчно смелост, за да повярва и да инвестира в идеите си.
Звучи заплетено, но всъщност е много просто. Ясонас е завършил американски университет и е живял няколко години в Ню Йорк, където започва работа в банка, но осъзнава доста рано, че корпоративната среда не го блазни като начин на живот и работа. Тогава той заминава на гости при брат си, който следва в Москва, но открива своето Елдорадо в една съседна държава – в Азербайджан. По това време Азербайджан е една от бившите съветски републики, която преминава през своята фаза на развитие към отворен пазар от западен тип. Без да се замисля и с капитал в джобовете от 3000 долара, зареден със самоувереност, Ясонас се хваща да намира сгради подходящи да бъдат дадени под наем на посолства или за седалища на петролни фирми. Впоследствие се впуска и в инвестиции за строителството на сгради за посолства в столицата на Азербайджан - Баку. Там той натрупва за първи път сериозен капитал на 27 години и сам казва: „бях доста по-голям отколкото очаквах“. На 29 години се връща в Гърция, за да отбие службата си в казармата. Тогава прави втория си „кик“, но този път на местния пазар, което го прави световно известен.
Местната си бизнес дейност Ясонас Цаконас започва през 2002 година от остров Антипарос. „Бях си казал, че ако някой ден изкарам достатъчно пари, бих искал да си имам собствена къща на остров от Цикладите. Но търсейки, осъзнах, че тази къща не съществува. И така реших да я направя сам...“ Избира остров Антипарос, защото негов приятел от казармата му разказва колко вълшебно място е този остров и когато сам отива там разбира, че наистина е така. По това време Ясонас е на 30 години и решава да закупи един голям парцел земя, въпреки че всичко го разубеждават, защото е суха и необлагородена. Оттам се ражда бизнес-проекта “Antiparos Design Properties” чрез фирмата, която основава за тази цел – Oliaros. Започва от една къща, които впоследствие стават седем, а накрая вече са 24 къщички вгрдени перфектно в ландшафта на острова върху площ от 500 декара. Всичките са в синхрон с околната среда и са построени на принципите на биоклиматичната архитектура. Първите къщи се продават сравнително бързо. „Някои клиенти си избраха да си купят къща по географски причини. Том Ханкс, например, когато дойде с жена си и децата си, си търсеше къща, която да е на Цикладските острови, да не е на Миконос, а в същото време да е на централно място и да има скуба дайвинг“ разказва Ясонас Цаконас за списание „Статус“.
Проектът с къщите на Антипарос става известен и престижни архитектурни списания ги снимат за кориците си и правят посвещения на комплекса. Гръцките и чужди архитекти, които са работили по проекта започват да получават награди на архитектурни конкурси, а Цаконас обезоръжаващо разкрива тайната на успеха си – неговата идея е да работи с млади хора, които споделят едни и същи виждания, могат да се разбират и да научат един от друг. Затова първите къщи на Антипарос са проектирани от негови приятели като основателя на фирма Deca Architecture Александрос Вайцос, с който се познават от училище, но и ливанката Тала Микнаци –негова приятелка от Ню Йорк, която е работела за Ренцо Пиано.
Работата продължава. В последния си проект Ясонас Цаконас насочва вниманието си към Атина и като в случая с Антипарос всичко започва лежерно. Търсейки място, където да се настани, за да живее и да е седалище на фирмата му, попада на стар цех в областта Метаксургио. Началната му идея е да го преобрази и на първия етаж да се провеждат изложби, теарални представления, представяния на книги, концерти и партита в ъндърграунд стил, но когато започава да реазлизира идеята си, вижда недостатъците. Телефонът му звъни в два часа през нощта, за да го питат дали може да даде залата под наем, или пък за това къде е партито или кой е адреса. И така зарязва идеята, но задържа сградата, където е седалището на неговата фирма.
През 2006 година Ясонас Цаконас започва да купува запуснати сгради и парцели в областта на Керамикос и в момента той е собственик на 65 недвижими имущества, обявявайки, че общо инвестициите му в района ще достигнат до 100 милиона евро. Интерсът му към квартала, както сам казва е: „че е в центъра на града и в едно място, което е запуснато, изведнъж видях перспектива. Това е един район, който има история и хубава аура. Освен това има много сгради обявени за исторически и за реставрация, които могат да се спасят, но и много празни парцели, където да се проектират съвременни сгради, а е и близо до метрото. Противно на Плака или на Колонаки, Керамикос беше толкова занемарен квартал, че имаш усещането за перспектива“.