Снимка: то Вима
Атина отново е заплашена да се превърне в градско бунище, след като служителите в отдел „Чистота”обявиха 48-часова продължителна работна стачка от идния понеделник. Служителите в чистотата искат правителството да замрази освобождаването на служителите на граждански договор в сектора за три години и да не пристъпи към намаляване на месечното им възнаграждение. Държавното управление от друга страна в момента се намира в позицията на студент-купонджия пред държавен изпит, който за едно денонощие иска да навакса пропуснатото за четири години четене.
Поради тази причина, правителството бърза да прокара законите за единния списък за заплатите в държавния сектор, с който ще влезнат с вила новите и очаквано по-ниски възнаграждения, както и намаляването на обема на заетите в публичната и общинска администрация. Нищо от това, обаче не интересува служителите в отдел „Чистота” на столичната община, които както казват те, са с ниски за характера и обема на работата си заплати и от няколко години работят със силно намален състав.
В момента Атина с около пет милиона жители се чисти от 2000 души заети в чистотата. От тях около 700 души са служители на граждански договор към общината и нямат статут на постоянни служители, както техните колеги. С новите промени в закона за публичната администрация и държавните служители, гражданските договори няма да бъде подновени. Освен това се предвиждат допълнителни съкращения в заплатите на всички заети в публичния сектор и организациите за местно самоуправление. Това неизбежно ще засегне и служителите в чистотата.
„Според плана за управление на отпадъците в градските части, Атина трябва да бъде обслужвана от около 3200 служители в сектор чистота, за да може да се спазят изискванията за хигиена на столицата”, казва специално за GRReporter главният секретар на Съюза на служителите в отдел „Чистота” в Атина, Димитрис Андонос и обяснява: „Както разбирате от години работим с намелен персонал, за да задоволим нуждите на кметството. Ако неподновят гражданските договори на 700-те служители, останалите трябва да работим денонощно и пак няма не може да се свърши работата. Вече уволниха 220 служители в средата на август”.
На този довод правителството е намерило решение със закона за възлагане на услуги в областта на чистотата на частни предприятия. По този начин няма да се налага да плащат консумативи и заплати от държавните каси, а ще плащат на частни фирми да чистят кварталите и общините. Служителите в отдел „Чистота” към кметството се възпротивяват срещу своеобразното „отваряне” на професията към частници с довода, че общината вече има правилно обучен персонал и подходяща техника сама да си върши работата, а не да се отдава на трети лица или фирми, което може да струва и по-скъпо. „Ние сме опитни и работим добре. Пример затова е, че след последните големи размирици в Атина в края на юни, нашите служители и съоръжения изчистиха напълно площад Синтагма и районите около него само за четири часа”.
Димитрис Андонос подчертава, че такса смет се плаща от всички граждани в столицата и липсата средства не може да е оправдание за съкращенията. Той настоява, че служителите в чистотата са необходими и не могат да се сложат в категорията на служителите в публичните предприятия за закриване, защото нуждата от поддържане на хигиената в градските части е въпрос от обществена важност. Освен това, тяхната работа има повишена степен от професионални заболявания и травми, така че според неговата логика правителството би следвало да говори за повишение на заплатите, а не намаления и съкращения. В подкрепа на искането да не се допускат допълнителни съкращения на работните места в областта на чистотата се обяви и атинския кмет Георгиос Каминис. Стачката започва активно от 12 часа вечерта в неделя 11 септември тази година и не се знае кога ще приключи.