Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Аушерки и майки гласуват „за” кърменето и говорят за това изключително преживяване

01 Ноември 2010 / 18:11:23  Марина Николова
2421 прочитания

„Почти всички майки се раждат със способността да кърмят – кърменето е последната фаза от цикъла на бремеността. Но толкова години техническото хранене на новородените доведе до катастрофални последици за естественото кърмене. Майките са забравили своята природа” казва акушерката Хара Тзахриста по време на семинар за кърменето, който се провежда през тази седмица в акушер-гинекологична болница „Елена Венизелу” в Атина. „Ние съветваме родилките да си измиват гърдите единствено със сапуни с неутрално Ph и да не използват спиртни продукти, защото всяка друга намеса може да промени Ph на кожата. Кърменето трябва да започне възможно най-бързо след раждането. Детето може да бъде поставено върху гърдите на майката още преди да му бъде отрязана пъпната връв и за 30-60 секунди то само ще открие пътя си към гърдата. Най-важното е, когато кърми, майката да бъде спокойна и в удобна за нея позиция. Разбира се, има правилно поставяне на детето към гърдата, което е единственото правило за успешно кърмене” разказа г-жа Тзахриста, която изнесе лекция за техниките на кърмене по време на семинар за акушери и доктори по повод на Световната седмица в подкрепа на естественото хранене на бебетата.

 

„Първото нещо, което усетих, когато детето ми започна да суче беше облекчението, че млякото тръгва от гърдите ми. Веднага усетих и нежност, обич, събуди се майчинският ми инстинкт, но и не знаех какво да правя, чувствах и леко смущение от това. Иначе първото хранене на моето момиченце – Мая, не беше с кърма, а с изуствено мляко, тъй като аз родих с цезарово сечение и имах упойка. Така че акушерките й бяха дали мляко от шишенце. Но когато аз трябваше да я накърмя за първи път ми беше много трудно, защото нито аз знаех какво да правя, нито Мая. Много се изнервях в началото. Мислех си, че няма да се справя. И това продължи доста дълго време. Така че първите ни стъпки не бяха много лесни. Но когато се научи и започна да се храни, почувствах невероятно облекчение. И пълнота. Аз кърмих детето ми осем месеца. След това спрях да я кърмя, защото педиатърът каза, че няма повече смисъл, а и аз вече се чувствах изтощена. Но ако докторът не ми беше казал да спра, щях да продължа. Неговото мнение беше, че и детето трябва да се отбие в някакъв момент. Не знам дали е правилно или грешно, но в онзи момент аз имах нужда да си почина и предпочетох да последвам това, което ми каза той. Но най-силните ми усещания оттогава, когато кърмех са безкрайната обич и нежност, която усещаш към детето си. Тогава не работех всеки ден, така че в часовете, когато трябваше да я кърмя, си бях вкъщи и се радвам, че не съм имала дилеми от тази гледна точка”.

Мирто, 32-годишна, майка на 3-годишно момиченце

 

„Ужасно силно и извънредно преживяване. Сега мисля, че искам да го кърмя докато стане на 20 години (смее се). Но моят случай беше малко сложен, тъй като едното ми зърно беше обърнато навътре. Аз бях решила още отпреди да родя, че искам да кърмя и затова се информирах нашироко и едва ли не се заинатих, така че горе-долу се справих, вече нямам проблеми и продължавам да го кърмя. Но е невероятно преживяване, което не искам да свършва, така че ако съм добре ще се постарая да го кърмя докато имам мляко. Другият въпрос, че когато той навърши три месеца, аз започнах работа и това малко ме затруднява. Сега го храня преди да излезна, но хубавото е, че не писвам дълго време – излизам за два-три часа и се прибирам. Аз съм учителка по пиано – давам частни уроци, и хубавото е, че не работя по осем часа на ден. Когато ме няма, оставям мое мляко в хладилника и майка ми му дава, ако е гладен. Наистина много се стресирахме в началото, но е жалко да се предадеш и да оставиш детето да не кърми твоето мляко. Преди да родя, аз ходих на семинар в болница „Ипократио”, на който ни обучаваха на методи за безболезнено раждане и два от уроците бяха за кърменето. Имам усещането, че ако не бях започнала да кърмя, нямаше да изживея майчинството по същия начин”

Тина, 33-годишна, майка на 5-месечно момченце

 

Според UNICEF десет стъпки са необходими за успешното кърмене:

1. Да има написан правилник и политика и тази политика да се спазва от всички служби в акушеро-гинекологичната клиника, които се занимават с грижата за новороденото

2. Служителите да бъдат обучавани, така че да могат да прилагат тази политика

3. Да се информират майките за предимствата на кърменето

4. Кърменето да започва първия половин час след ражданетос помощта на обучен персонал

5. Майките да бъдат обучавани на техники на кърмене. В случаите на преждевременно раждане или заради необходимо отделяне от детето, майките да бъдат обучавани как да запазват млякото

6. На новороденото се дава единствено мляко – без никакви други течности, нито добавки от чуждо мляко, освен ако не съществува медицинска причина

7. Да се прилага системата „rooming in”, което означава, че новороденто е до майка си 24 часа в денонощието

8. Кърменето е свободно и неограничено

9. Да не се дават биберони на децата, които сучат

10. Да се организират групи за подкрепа на кърменето и след изписването на новороденото от родилния дом, в които да участват майките.

 

Предимствата на кърменето са безспорни както за детето, но и за майката. Едно мото на Седмицата за кърмене е: „Детето се ражда от утробата. Човекът от прегръдката”. Кърменето е основа за психическото здраве на детето и способства да се изгради силна връзка между майката и детето. Майчиното мляко не е само незаменима храна, но и лекарство, което предпазва от много болести новороденото. Алергиите като астма, хрема, екземи, диарии са по-рядко срещани при бебетата, които кърмят.

Младите майки, които искат да кърмят децата си, трябва да последват няколко съвета:

- да се научат да го кърмят правилно,

- да са търпеливи и да настояват,

- да не се влияят от никого – от грешни и безотговорни съвети,

Категории: Актуално кърмене майки новородени естествено хранене родилен дом естествено раждане
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus