снимка: ethnos.gr
Атина е обградена от източници на въздушни замърсители, които изпълват атмосферата й, заедно с произвежданото от самия град замърсяване. Прахът от пустинята Сахара далеч не е единственият фактор, който утежнява атмосферата в гръцката столица.
Според нови научни изследвания Атина се намира в средата на кръг от въздушни замърсители, които се произвеждат в големи градски центрове като Истанбул, региона на Черно море, съседните страни на Балканския полуостров, индустриалната зона в северна Италия, както и от градските и индустриални центрове в централна и западна Европа, но в много по-малка степен.
Данните за преносимите замърсители са били отчетени от Националната обсерватория в Атина в рамките на изследователската програма CITYZEN-FP7 и публикувани в електронното издание Atmospheric Chemistry and Physics. Изводите се базират на изследвания, проведени от януари 2006 до декември 2008.
„Изследването продължава и резултатите показват, че Атина спокойно може да се сравнява по замърсена атмосфера с мегалополиси като Истанбул, Кайро, Лондон и Лос Анджелес” твърди изследователят от Националната обсерватория д-р Евангелос Герасопулос за вестник Етнос. „В зависимост от посоката на въздушните течения и в съчетание с химическите анализи на пробите преценяваме кои са основните източници, откъдето се пренасят частиците в Атина”.
Статистическата обработка на данните показва пет основни посоки на въздушните течения. Към първата категория спадат западните и северозападните ветрове. Според измерванията ветровете с голяма дължина на траекторията, които идват директно от Атлантическия океан замърсяват атмосферата в гръцката столица в най-малка степен.
Северозападните ветрове с малка дължина на траекторията, които пренасят въздушни маси от големите градски и индустриалните центрове на западна и централна Европа също пренасят въздушни замърсители. Те обаче са незначителни и поради мерките, които бяха предприети през последните десетилетия.
В антипод обемът на частиците, които се пренасят в Атина от североизточните и северните ветрове е много голям. Показателен е фактът, че североизточните ветрове с голяма траектория, които идват от централна Азия пренасят в Атина много по-малко замърсители, отколкото ветровете, идващи от Истанбул и Черно море.
В изследването се посочва, че човешките дейности в 15-милионния Истанбул и пожарите, които избухват всяка година през лятото по северното черноморско крайбрежие изпълват значително атмосферата над Атина със замърсители. Северните ветрове пък пренасят микрочастици от централите за производство на електрическа енергия в страните на Балканите. Западните ветрове, които предизвикват интереса на изследователите са онези с малка траектория, които носят замърсители от индустриалната зона в Милано.
Все пак най-сериозното замърсяване на въздуха в гръцката столица се причинява от южните и югозападните ветрове, които пренасят големи количества прах от северна Африка.