Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Четири лоши и една добра новина от осигурителните каси

19 Май 2011 / 17:05:08  GRReporter
1607 прочитания

След като в продължение на десет години разходите на осигурителните каси единствено се качваха за лекарства, от миналата година се наблюдава значително намаление в размер на около 10% за 2010 година и над 20% за първите три месеца от 2011 година. Това е единствената добра новина, която излезе от отчета, който даде председателят на Общогръцката федерация на служителите в организациите за социална политика Танасис Цаканикас по време на 27-ия редовен конгрес на организацията.

Оттам нататък мрачната статистика посочва, че безработицата се увеличава, все повече данъкоплатци избягват да декларирт приходите си, работата на черно се разпростира, а служителите в осигурителните каси се пенсионират масово, което забавя функционирането на системата за обслужване.

На конгреса говориха председателят на синдиката на държавните служители Спирос Папаспиру, който заяви, че политиката на правителството няма връщане назад и след въвеждането на новите схеми за заплащане, се очакват уволнения. Според думите на секретарката на Федерацията на служителите в ИКА Йоана Цапарику, един милион хора работят на черно и от това осигурителните каси губят 5 милиарда евро годишно. Въпреки намаленията на заплатите с 25% и скока на инфлацията с 5%, хората, които ги представляват синдикатите не реагират и не участват в протестите, отбеяза Цапарику.

Според данните на статистическата служба безработицата в Гърция в момента е 15,9% като записаните безработни надхвърлят 787 000 души, но в края на година се очаква техният брой да надхвърли 1 100 000 души или 21% от населението. От безработицата осигурителната система губи средства в размер на около 4 милиарда евро годишно, каза Цаканикас.

Другият голям проблем е укриването на данъци, което през последните години е взело неконтролируеми размери. До голяма степен това се дължи на липсата на механизми за контрол, на липсата на стимули за осигуряване, на широко разпространената работа на черно, на еластичните трудови отношения, но и на финансовите проблеми на фирмите. Характерен е случаят с касата на земеделците, където укриването на данъци достига 40%, което се равянва на загуба за касата в размер от 750 милиона евро, заяви председателят на Общогръцката федерация на служителите в организациите за социална политика. В същото време касите ще загубят приходи от около 800 милиона евро годишно заради намаленията на заплатите с 6%-7% за 2011 година.

Освен намалелите приходи, в осигурителните каси започва да се появяват и проблеми с функционирането им като Цаканикас заяви, че е настъпил „организационен хаос и разпад, каквито не е имало досега”. Според данните за всички осигурителни каси до края на 2010 година са напуснали оттам общо 3 700 души и вълната от молби за пенсиониране продължава. Резултат на това са големи забавяния при даването на пенсиите и връщането на парите за лечение в болници. Увеличило се е времето да се изплати първата пенсия както за ИКА, така и за касата на професионалистите на свободна практика и в момента е в рамките между 7 и 15 месеца, след подаването на документите. Най-драматичен е случаят на касата на държавните служители със закъснения от три години, където в момента са във висящо положение са 39 000 молби. Най-бързо получават пенсиите си адвокатите и инженерите.

Единствената добра новина е, че за първи път след десет годишно качване на разходите за лекарства, в момента се наблюдава, че разходите на всяка една от осигурителните каси са паднали. По-конкретно за ИКА разходите за лекарства са намалели с 29,32%, за касата на земеделците процентът е 21,14%, за касата на държавните служители с 19,33% и за касата на професионалистите на свободна практика с 24,95%. Намалението на разходите се дължи на две причини - първата е, че цените на лекарстват намаляха от месец юни 2010 година с 20%, а втората е, че започна да се прилага електронното изписване на рецепти, което в момента се практикува от 50% от лекарите към касата на професионалистите на свободна практика.

Според Цаканикас, за да излезнат касите от затворената улица, трябва да се даде предимство в следните области:

- Да се планира работата и да се огранизират наново службите в осигурителните каси, за да могат да откликнат на увеличените нужди и да улеснят всекидневието на гражданите.

- Да се увеличи контрола, за да се намали укриването на данъци и да се пребори работата на черно.

- Да започне да се прилага системата за електронно изписване на рецептите от всички осигурителни каси

- Да се използва правилно имуществото на осигурителните каси

- Да се приложат политики за защита на труда като се създадат нови работни места, за да се ограничи увеличението на безработицата

Служители в осигурителната каса на професионалистите на свободна практика, които стояха в публиката, изразиха бурно протеста си срещу политиката на синдикатите и напуснаха залата, където се провеждаше конгреса. В своя петиция те искат да се наемат нови служители на щатни позиции, да се увеличат заплатите и пенсиите, да не се правят жертви за изплащането на дълга и да се направи преразпределение на благата.

 

Категории: АктуалноОбщество осигурителни каси осигуряване дефицит разходи лекарства
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus