Гръцката група на непристъпния връх, готова за следващото приключение
Гръцките алпинисти дават името «Изгубената перла» (Mutik Skal на местния диалект) на един много висок, стръмен и страшен връх, който не се вижда от околните долини.
Без да обръщат внимание на щипещия студ, силния дъжд и бръснещия вятър, алпинистите спят под скалите и стъпват на вечни ледници, където снегът не се топи никога и никой не знае какво има от долу.
Георгиос Вутиропулос от Атина, Никос Лазанас, също от Атина, Панос Атанасиадис, работещ като изследовател по метеорология в Болоня, и Никос Крупис от градчето Пили, област Трикала, в продължение на месеци организират пътешествието и тръгват, когато успяват да получат 50% от необходимите разходи от Гръцката федерация по алпинизъм и скално катерене.
Пътуват до Индия, стигат до област Ладак и до отдалечената долина Рару, там, където стигат само смелите и търсещи приключения алпинисти и катерачи.
Разделени на групи по двама, те покоряват върховете Каткат Кангри (6 148 м.), Изгубената перла (6 243 м.), Скилма Кангри (6 020 м.), Лама Су (5 947 м.).
«Това беше уникално преживяване, защото сме малка група алпинисти, поставили си за цел да покорят индийските Хималаи, трудно начинание за гърци. Трудностите бяха много, но постигнахме всички цели», разказва пред вестник «Етнос» Никос Крупис.
Осем часа изкачване
«Изгубената перла» очарова алпинистите. Атанасиадис и Крупис се изкачват близо 8 часа по места, на които не е стъпвал човешки крак, стръмни скали и ледници, като към края използват почти само пикели и се изкачват много внимателно.
По пътя намират парче статично въже, явно останало от предишно изкачване, за което предполагат, че е оставено преди 3-5 години. Когато се връщат и започват да търсят обаче, не откриват никаква информация в интернет за подобни опити. От там нататък до върха двамата алпинисти не откриват никаква друга следа от предишно изкачване.
Панос Атанасиадис и Никос Крупис при първото изкачване на „Изгубената перла”
Пропастта
«Изкачването се оказа много трудно. Ръбът на скалата беше много тесен, и през последните 200 метра се изморихме доста, защото от дясната ни страна имаше дълбока към 1000 метра почти отвесна пропаст. На човек му спираше дъха при тази гледка, но предизвикателството беше голямо. Когато GPS-ът показа координатите, които искахме и надморската височина стигна 6 243 метра, радостта ни беше неописуема. На върха нямаше никаква следа от предишно изкачване и направихме малка купчинка от камъни. Останахме там около половин час, като гледахме безкрая, очаровани от пейзажа», разказва развълнувано Никос Крупис.
Вутиропулос и Лазанас забиват гръцкото знаме на върха Лама Су
Предисторията – предизвикателството, НЛО, и нощуване на скалите
Индийските Хималаи са голямо предизвикателство за алпинистите от целия свят, но въпреки това мнозина не смеят да ги покорят, защото в страната от към Китай има свидетелства на местни хора, които разказват за появата на … НЛО. Някои казват, че са видели лилави космически кораби, от които слезли зелени човечета, а историите са безброй.
Гръцката експедиция потегля от Атина с първа спирка Ню Делхи, и от там продължава с друг полет до град Лех. От Лех алпинистите стигат с автомобили до село Рару, в едноименната долина, придружавани от двама готвачи от Непал, а 8 коня с ездачи пренасят оборудването им.
От там започва постепенното изкачване на планината, първо на по-ниска надморска височина, после на по-висока. По пътя алпинистите се снабдяват с вода, където намерят извори, вървят безкрайни часове и нощуват на закътани места. На височина около 5 300 метра алпинистите се разделят на две групи. След като се отделят от останалите Георгиос Вутиропулос и Никос Лазанас нощуват под открито небе, под скалите, на място, защитено от дъжда. Въпреки дъжда и снега те успяват да се изкачат до върха „Зъба на монаха”, на височина 5 947 метра и да стъпят за първи път на него.