Снимка: madata.gr
Ако не се направи нещо и не започнат да водят здравословен начин на живот, децата от новото поколение за първи път ще имат по-ниска продължителност на живота, алармира преподаватеката по педиатрия Анастасия Гаруфи по време на семинара „Средиземноморската диета - система за отслабване и грижа” в Атина.
Средиземноморската диета, която е базирана на консумацияа на плодове, зеленчуци, зехтин, бяло месо, риба и варива е една алтернатива да се промени начинът на хранене към по-здравословен. Много е важно също така как ще бъде сготвено яденето, било то месо или зеленчуци. Препоръчва се да бъде направено на скара или пък сварено на пара, което е най-здравословно. Що се отнася до яденето на пресни плодове и зеленчуци, те могат да се консумират по всяко време без значение дали е преди, след, по време на или между останалите яденета. Важно е да не се яде червено месо – телешко, свинско, козе, овче, повече от три пъти месечно, защото то увеличава нивото на холистерола.
По време на семинара за Средиземноморската диета стана ясно, че според проучвания в Крит през 60-те години на миналия век средното тегло на хората било около 63 килограма, докато през 2000 година то е скочило на 83 килограма, заяви проф. Андонис Копатос. За това, разбира се, влияе цялостната смяна на начина на живот, тъй като хората освен че се хранят по-лошо отпреди са престанали и да се движат. През последните десет години се е увеличил броят на момчетата с наднормено тегло в Крит с 63%. При децата със свръхнорменотегло има десет пъти по-голяма вероятност да страдат от високо кръвно налягане, да развият алергии, астма, както и да имат ниско самочувствие, казва предподавателката Анастасия Гаруфи. Освен нездравослвното хранене все повече деца остават у дома си, за да глеат телевизия или да играят на компютъра, тъй като родителите им работят до късно или не им позволяват да излизат, отбеляза Гаруфи.
Според друго изследване от 1997 до 2006 година се увеличил броят на децата със свръхнормено тегло с 30%, заяви изследователката Амалия Йотопулу. Обезспокояващото е, че по различни причини децата водят заседнал начин на живот и едва 45% играят извън дома си след училище, допълни тя. Според изследване сред 2500 деца в училищна възраст става ясно, че: 3 от 10 не ядат закуска, 5 от 10 не си взимат закуска от вкъщи за училище, 1 от 10 се храни заедно със семейството си, 5 от 10 ядат над два пъти седмично червено месо, 6 от 10 са чували за Средиземноморска диета и я свързват със зехтина, 8 от 10 деца ядат поне веднъж седмично поръчано отвън ядене, според данните от изследване на Центъра за Средиземноморска диета.
Също така между 33%-45% от новите случаи на заболели от захарен диабет тип 2 са младежи, което до голяма степен се дължи на наднорменото тегло в детска възраст. Множество изследвания отбелязват, че е важно да се прилага средиземноморската диета от детска възраст, тъй като превенцията е единственото решение за борба с наднорменото тегло и болестите, за които то е причина. Много е важно обаче да се допълни, че диетите за децата под две годишна възраст са строго забранени, а след две годишна възраст до осем години е забранено да се дават на детето напълно обезмаслени продукти.
Бързото хранене, газираните напитки и чипсът трябва да бъдат ограничени при децата без да им се забранява нищо за ядене, но да им се създаде един правилен начин на мислене за храната. В едно пакетче бисквитки има 524 калории за 100 грама, а в една ябълка има едва 100 калории за 100 грама, „здравословният” шоколад изобщо не е здравословен, тъй като съдържа девет лъжички захар, 540 калории и 17 грама наситени мазнини (дневното количество за един възрастен е около 25 грама), напомня Андонис Копатос.
Към GRR Hot 15