Снимка: \"Усмивка на детето\"
Ток, общински такси и данък добавена стойност за организациите работещи с доброволци да бъдат поети от общинските управи предложи представителката на неправителствената организация „Дете и семейство”. Освен това е необходимо доброволците да имат здравни осигуровки, така че ако им се случи нещо по време на извършваната от тях дейност, да бъдат застраховани.
Неправителствената организация „Дете и семейство” работи с деца, които са от бедни семейства или с безработни родители. Те провеждат и курсове за обучение на доброволците с хора от седем европейски държави, за да ги научат как да се предпазват по време на работата си на улицата.
Организацията „Дом и семейство”, както каза тяхната представителка, се занимава с всички хора, които имат нужда от помощ. Те са създали детска градина „Детско гнездо”, където се грижат за децата на безработните. Освен това са отворили нещо като магазин, където се предлагат продукти от първа необходимост на много ниски цени, а за безработните родители те се раздават безплатно. Организацията раздава и продукти в различните квартали на столицата. „Станахме доброволци, защото знаем, че държавниците в Гърция нямат съзнание за това какво означава обществен интерес” отбелязват доброволците от „Дом и семейство”. „Най-важното е да разберем, че има смисъл да помагаме на хората, които са до нас без да ни интересува дали ги познаваме или не” казва Джули, която е доброволец от няколко години, но иначе работи в сектора на рекламата.
От миналата година „Дом и семейство” са започнали и излети сред природата, на които обучават участниците как да общуват и ги насърчават да споделят своите идеи за това какво може да се направи за по-добър живот в града. От декември месец 2010 година организацията е създала своя линия за психологическа подкрепа за хора от всички възрасти, която действа по 24 часа в денонощието.
Бившата служителка във военната авиация Мария Александри работи на доброволни начала в неправителствената организация „Усмивка на детето”. 49-годишната Александри казва, че нейкната работа е да прави компания и да занимава децата, които са били малтертирани от член от тяхното семейство и се намират за терапия в детската болница в Атина. Според закона децата, които са били малтретирани или насилени от член в семейството си трябва да бъдат незабавно отделени от семейството си. В период от три до шест месеца те остават в болница, преди да отидат в детски дом. През това време, когато се възстановяват от травмите, организацията „Усмивка на детето”, която си сътрудничи с болницата, изпраща свои доброволци, за да се занимават с децата, да играят с тях, да ги изкъпят или нахранят, ако са по-малки.
Организациите, които работят за доброто на децата са с различна насоченост. В Гърция съществуват и организациите, където членуват деца от 5 годишна възраст. Това са известните скаутски движения и организация на водачите. „Ние се опитваме да създадем щастливи, дейни и полезни хора. Да се развият децата като независими, отговорни личности, които се посвещават на себе си и на другите. Целта на скаутското движение е да обучи младите хора и да създаде система от ценности базирани на принципите на обещанието и на закона. Всеки нов член обещава да се интересува от хората около него, да работи върху себе си и да се подобрява, както и да бъде активен гражданин. Целта на този процес е да може да живее с другите хора, стремейки се да създаде един по-добър свят като поеме градивна роля в обществото” казва представителят на Скаутското движение в Гърция. Децата се научават едно от друго, по-голеите учат по-малките и всичко това се случва чрез различни дейности сред природата в групи от 6 до 8 души. В момента в Скаутското движение в Гърция членуват около 25 000 души и е най-голямата и стара организация на млади хора в страната.
Подобна организация е тази на водачите, в която взимат частие деца от 5-годишна възраст до 17-годишни. Основните принципи са три: да живееш сред природата, да бъдеш полезен и да се развиваш физически, казва Ванеса Мелиси, която е прекарала две трети от живота си като член на организацията. „Водачите” развиват самоувереност и се учат да обосновават с логически аргументи своята преценка. „Играта за нас е основен инструмент да начуим децата. Поставяме няколко прости правила: да си справедлив, да уважаваш правилата и да уважаваш хората, които участват. Не се изисква да си бърз, висок, красив, строен, а единствено да дадеш най-доброто от себе си, защото играта дава възможност за всички да се изявят” обобщи Ванеса Мелиси.