Отпускарският месец август в Атина не е това, което беше. Вместо празни улици и туристи районът около площад Синтагма бе изпълнен с полицаи, които отцепиха булевард Василисис Софияс заради протеста на няколко стотици служители в държавни предприятия пред сградата на гръцкия парламент.
Днес кабинетът внася за гласуване поправка, според която ред държавни предприятия ще бъдат закрити или слети с други, ако бъде установено, че „натоварват държавния бюджет пряко или непряко, или имат идентичен предмет на действие с други служби, или с цел да бъдат рационализирани разходите за тяхната функция”.
Първоначално правителството обяви, че промените ще засегнат десет предприятия, между които Фирмата за контрол на държавното недвижимо имущество, Националната радиотелевизия, Фирмата за туристическо развитие, Държавната фирма за конструиране на болнични сгради, Институтът за минно-геоложки изследвания и още пет други. Те обаче ще поставят само началото, защото в поправката се упоменава изрично, че наредбите ще важат и „за други юридически лица на частното право, които се субсидират редовно от държавни фондове или държавата е притежател на акционерния им капитал”.
Държавни служители от Ксанти, Солун и Козани пътуваха цяла нощ, за да стигнат до Атина и заедно с колегите си от столицата да изразят недоволството си от намеренията на правителството. Повечето от тях работят в Гръцката служба за малките и средни фирми и занаятите, Института за техническа сеизмология и антисеизмични конструкции и Агенцията за управление на публичното оборудване.
В протеста участваха 28 служители от Института за техническа сеизмология в Солун. Според тях сливането му с Агенцията за антисеизмично планиране и защита няма да има положителен резултат за функциите и финансите на двете държавни предприятия. „Агенцията за антисеизмично планиране използва съществуващото познание на ниво оперативно планиране, т.е. за да издава информационни бюлетини и технически документи. Институтът ни е изследователски, създава ново знание и е насочен към приложимите изследвания, което го различава от останалите изследователски органи” разказа Мария, която раздаваше листовки на преминаващите граждани и депутати. „Майка съм на две малки деца, които отглеждам сама. Единственият човек, който ми помага, включително с малката си пенсия е майка ми. Какво ще правя, ако решат да ме преместят в Атина?”.
Промените засягат нейния колега Панайотис няколко години преди да се пенсионира. „Започнах някак по-късно да работя на държавна работа. В началото имах свой бизнес, който не потръгна добре. Останах около шест месеца без работа и подадох молба в института сам, без да имам ничия подкрепа. Назначиха ме и съм доволен, че с тази работа успях да отгледам и изуча децата си. Напълно наясно съм, че няма да избегнем промените, но несигурността ни убива. Ще въведат този нов статут на служителите в резерва. Добре, но когато минат шестте месеца какво става? Ще се върнеш ли на работа или ще те уволнят? Никой не знае отговора на този въпрос”.
Въпреки „революционните” песни, които ечаха от уредбата и пламенните изказвания на депутати от Комунистическата партия и радикалната лява коалиция СИРИЗА, намерили възможност да произнесат речи против политиката на правителството по-голямата част от мирно протестиращите служители заявиха, че не са против промените. „За да бъдем честни, държавните предприятия действително се нуждаят от прочистване, за да се премахне гнилото от тях. Но това трябва да стане по правилен начин, а не с основен критерий принадлежността към управляващата партия” заяви Евангелия, която също ще се пенсионира след няколко години.
В същото време служителите в Гръцките отбранителни системи проведоха протест пред министерството на финансите срещу решението на правителството да приватизира държавното предприятие. Някои по-разпалени демонстранти предизвикаха намесата на полицията, но сблъсъците бяха краткотрайни.