Все по-малко гларуси гнездят по гръцките островчета и летят над Егейско море. Популацията на егейския гларус, птицата-символ на Архипелага, през последното десетилетие регистрира тревожно намаление. Според данните от последното преброяване през 2010 г. на Орнитоложкото дружество, гръцката популация възлиза на 350-500 двойки, докато при предходното преброяване през 1999 г. са били регистрирани 700-900 двойки гларуси.
Поради тази причина Гръцкото Орнитоложко дружество реализира програмата LIFE, чиято цел е борба с най-значимите заплахи за гларусите, подобряване на размножаването в най-големите колонии на птиците и съответно опазването на вида им.
Човешки дейности като животновъдството, прекомерната паша, туризмът, ловът и риболовът, може да имат негативно влияние върху успеха на размножаването на гларусите. Същевременно, заплаха за морските птици представлява и намаляването на храната, заради прекомерния риболов и замърсяването на морето, но също така и плъховете, които изяждат яйцата им и новоизлюпените малки.
Конкурент
Също така, егейските гларуси имат един голям конкурент по отношение намирането на храна и място за гнездене – чайките, които отбелязват значително увеличение, като популацията им достига близо 200.000 двойки. Основната разлика между двата вида гларуси е цветът на човката.
Егеският гларус има червена човка, а чайката - жълта. Освен това чайките летят и над сметищата, живеят дори в градовете и се хранят с отпадъци, за разлика от егейския гларус, който избягва вътрешността на страната и се храни само с риба.
Πрограмата LIFE
Извършвани дейности
Програмата LIFE се реализира в 17 зони за специална защита (делтата на река Места, Фурни, Аморгос, Лимнос и др.), където се срещат най-големите популации на егейския гларус в страната. Гръцкото Орнитоложко дружество е направило оценка на групите от островчета, където плъховете причиняват най-големите щети и вече е пристъпило към отстраняване на гризачите. Също така има за цел да приложи пилотно различни методи за контрол на популациите на чайките, и проучва големината на проблема със случайното попадане на морските птици в уреди и приспособления за риболов.
В дейността на Гръцкото Орнитоложко дружество се включва и поставяне на GPS предаватели на възрастни гларуси, с цел да бъдат локализирани основните региони, в които птиците намират храна, както и на пръстени на новоизлюпените малки, които вероятно ще дадат информация за придвижването и поведението им.