Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Еколози алармират, че рибата намалява. Рибарите не са съгласни

03 Август 2011 / 12:08:03  Виктория Миндова
1471 прочитания

Между 65% и 70% от пасажите с риба, предназначена за пазара се лови над определените норми, казват от гръцкия отдел на Грийнпийс. Те се позовават на проучване на института за опазване на морето „Архипелагос”, според което запасите в Средиземноморието от кефал, треска, риба меч и други морски обитатели са сериозно застрашени, поради търговския риболов в района. Еко-организацията твърди, че рибарите не спазват правилата за лов и хващат риби, които не са достигнали зряла възраст за разплод. В резултат на това много пасажи намаляват без перспектива да се възстановят в близко бъдеще.

Проблемът занима и Европейската комисия, пред която бе представен доклад със също толкова обезпокоителни данни. Според него  72% от рибните запаси в европейските морски води са жертва на свръхулов. Европейската комисия потвърди, че усилията на Съюза ще се насочат към възстановяването и поддържането на популациите от рибни запаси до нива по-високи от тези, които трябва да произвеждат максимално устойчив улов до 2015. Според специалистите възстановяването на доброто екологично състояние на морската среда на ЕС от 2020 е решаващо. Ако секторът остане непроменен, през 2022 година в гръцки води ще са изчезнали по-голямата част от рибните пасажи и само 9% от риболова ще е на устойчиви нива.

Изследователите от института „Архипелаг” съветват потребителите да не купуват риби, които са с по-малък от нормалния размер, защото по този начин стимулират неправилния риболов. Рибите, които не са достигнали репродуктивна възраст все по-често намират мястото си в хладилните витрини на магазините. „Не трябва да купувате риби с по-малък от обичайния размер. Това е незаконно и води до срив на рибните запаси, защото са уловени преди първия им разплод. В много случаи дори достигнали разрешения размер за улов, рибите не са стигнали необходимата зрялост”, казва Анастасия Милиу, която е хидробиолог от Института за опазване на морето „Архипелагос”.

Представителката на Грийнпийс Ангела Лазу добавя, че друг проблем с риболова в Гърция е начинът, по който корабите ловуват. „Има съоръжения, които се влачат по морското дъно, изкореняват и унищожават важни морски екосистеми, които искат стотици години, за да се възстановят, какъвто случая с коралите и други подводни растения”. Освен това, пасажите намаляват и корабите трябва да навлизат все по-навътре, за да намират нови запаси от риба, казват еколозите.

В същото време риболовът в Гърция е важен сектор за месната икономика и е създал над 40 хиляди работни места. Годишният оборот от риболова е около 700 милиона евро, като около 70 на сто от парите идват от износ. Противно на екопроучванията, Институтът за търговски и индустриални проучвания смята, че страната има добри запаси от пасажи с търговска риба и предвижда, че Гърция има всички възможности да развие допълнително риболовството като се установи като лидер в риболова на ципура и лаврак. За сега най-големите производители са Турция, Испания и Италия, а по-малките от Гърция са Тунис, Израел, Египет и Мароко. Въпреки средните нива на улов Гърция държи 11% от световния пазар на ципура и лаврак и според проучванията на института този дял може да се увеличи.

Между двете полюсни мнения, че гръцките морски води загиват и от друга страна, че всичко е наред и уловът може дори и да се увеличи GRReporter се обърна към Общогръцкия съюз на собствениците на средноголеми рибарски кораби. „Ако пасажите бяха наистина застрашени, ние първи щяхме да знаем и да намалим риболова. Това обаче не важи”, заяви председателят на съюза Димитрис Таултзис. Той заяви, че Грийнпийс представя необосновани данни от изследвания на института за опазване на морето „Архипелагос”, който обаче е със съмнителна репутация според собствениците на риболовни кораби.

„Преди да приемем до буква това, което казват от „Архипелагос” трябва първо да проверим от къде се финансира тази организация. На каква база изкарва тези заключения и кой ще се облагодетелства от манипулирането на общественото мнение”, обяснява Таултзис. Той допълни, че в Гърция действат два  големи научни института, свързани с наблюдението на гръцките средиземноморски води. Заключенията на Научноизследователски институт в областта на риболовството и на Националната фондация по селскостопански изследвания противоречат на твърденията на института „Архипелагос” и показват, че гръцките пасажи, които са интерес за търговския риболов не са заплашени. Тези научни институти дават информация на сектора как се развива морската флора и фауна и за момента не само, че няма намаление, а има увеличение на улова, казват от съюза.

„Трябва да ви кажа, че не е нужно да членуваме в някоя екологична организация, за да имаме екологична съвест и да се грижим за морето. То ни храни. В момента еко-осъзнаването е много на мода и организации като гореспоменатите се опитват да държат монопола върху общественото мнение. Съзнанието за състоянието на околната среда обаче трябва да имаме всички и то не защото стана популярно напоследък. Всички имаме семейства, деца, живот тук и да се използват данни, които идват от неизвестни източници е малко съмнително”, обобщи председателят на съюза.

Категории: ОбществоПазари риболов екология Гърция Грийнпийс хидробиология
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus