Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Епидемолозите: В Гърция няма внесени замърсени краставици, но трябва да се спазва хигиена

30 Май 2011 / 17:05:15  GRReporter
1306 прочитания

В Гърция няма притеснения, че са внесени краставички замърсени с бакетрията Escherichia coli (E. Coli). Заразяването с бактерията E.coli най-често се дължи на консумацията на не добре сготвено месо или на заразени храни и в повечето случаи не е опасно за живота като причинява единствено гастроентерит.

Според направена проверка в супер-маркети и в магазини за плодове и зеленчуци в централен атински квартал, краставичките са местно производство най-вече от остров Крит, остров Сирос и Месиния. На въпроса дали потребителите трябва да се притесняват за вносните краставчики, продавачите махват с ръка и казват: „Какво общо имат испанските краставици с Гърция?! Ние купуваме краставици от производители на остров Сирос” или от друго място в страната. На въпросите на grreporter отговори и епидемологът Сотирис Циодрас от Центъра за превенция на заразни болести в Гърция.

„Доколкото знаем не съществува притеснение, че са внесени краставички в Гърция. Симптомите за това тежко усложнение са хеморагична диария и болки в корема. Най-вероятно краставичките са се заразили по време на опаковането или докато са ги поливали, култивирали и събирали на нивата, или по време на измиването им в Германия. Все още не се знае къде се е случило замърсяването – дали е в Испания или другаде. Единственото, което знаем е, че хората, които са яли салати с големи листа, сурови домати и краставици, има най-голяма вероятност да проявят този синдром. В лаборатория в Германия са открили, че тази бактерия се съдържа в краставичките. Но най-вероятно бактерията я има и в марули и сурови домати. Все още не е сигурно, трябва да се направи епидемологично изследване и впоследствие тази нформация да бъде потвърдена” казва епидемологът проф. Сотирис Циодрас за grreporter.

„В Гърция няма вносни краставички от Испания, но винаги трябва да се спазва хигиена и да се мият ръцете, след като се ходи до тоалетна. Единствените профилактични мерки, които трябва да се спазват са добра хигиена, миене на ръцете и много добро измиване или сваряване на зеленчуците, но и на месото, защото това усложнение се появява и от недобре сварено и изпечено месо. Аз бих препоръчал на хората, които имат здравословни проблеми и пътуват в областите, където е открита заразата, да изягват да консумират сурови зеленчуци” допълва Циодрас.

Досега има единадесет потвърдени смъртни случая в Германия от заразени зеленчуци, а днес се свиква извънредно заседание в Берлин заради епидемията. Инкубационният период преди да се проявят симптомите на заболяването е десет дни, така че се очаква в следващите дни броят на заболелите да нарасне, съобщава FreshPlaza. И въпреки че в повечето случаи засегнатите от тази бактерия са деца до 5-годишна възраст, в момента повече от 80% от заболелите са възрастни и то жени, като най-много случаи има в областта около Хамбург, казва BBC. Случаи на заболели има също Швеция, Дания, Холандия и Великобритания, а стотици са преместени за лечение в болници.

В Австрия и Чехия са издадени разпоредби да се изтеглят от рафтовете на магазините всички зеленчуци от Испания, която се счита, че е един от изворите на заразата. В Гърция Обединената Служба за Контрол на Храните заяви, че „от данните досега, по нищо не си личи, че тези продукти са разпространени на гръцкия пазар”, въпреки това се прави необходимия контрол в супер-маркетите и в магазините. В същото време миналата седмица в New England Journal of Medicine е излезнала публикация от научни изследователи, че са използали лекарство, което е излекувало трима пациенти. В момента експерименталното лекарство eculizumab се разпространява безплатно в немските болници в опит да се ускори одобрението му и да се излекуват страдащите от това тежко стомашно-чревно усложнение. Според списание Forbes това е най-скъпата лекарствена опаковка в света, тъй като терапията струва 400 000 долара годишно, се казва в обширна статия на гръцкия всекидневник Нафтемборики.

 

Марина Николова

 

Категории: АктуалноОбщество краставички зараза заразени краставички зеленчуци домати марули бактерия гастроентерит пазар
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus