Забраната на пушенето в Гърция предизвика противоречиви реакции в обществото и въпреки че по масичките в много ресторанти и кафета все още има пепелници, вече се виждат първите резултати от борбата срещу тютюневия дим. През последните две години 4% от гърците са спрели пушенето, а за изминалите шест месеца глобите наложени на собственици на ресторанти и на пушачи са в размер от един милион евро, съобщиха на пресконференция от ръководството на Министерство на здравеопазването.
В проучване на КАПА Research от 28-29 април сред 2000 души става ясно, че броят на непушачите сред гърците се е покачил от 61% през 2009 година на 66,5% през 2011 година, каза преподавателката по обществено здраве Джени Кремастину представяйки данните от изследването. Тук трябва да отбележим, че в Гърция има най-много жени пушачки според броя на населението в сравнение с всички останали държави на планетата.
Но данните представени от Кремастину показват, че гърците постепенно променят своето отношение към пушенето. През 2009 година процентът на анкетираните, които не позволяват да се пуши в техните къщи е бил 20%, докато през 2011се е качил на 39%. Добрата новина е, че гърците все по-малко пушат пред децата си и в домовете си. След като беше приет закона против пушенето 54% от запитаните са намалили цигарите, а 37% са били повлияни от икономическата криза. По-голямата част от запитаните, казват, че трябва да се спре пушенето заради проблемите, които предизвиква върху здравето - 68%, а пък според 36% причината да не се пуши е във високите цени на цигарите и тютюна.
Гърците е необходимо да спрат цигарите, но затова е необходима една цялостна политика, в която са включени и програми в училищата за информиране на учениците, в родилнте домове и в казармите. „Най-важното е културата. Правим невероятни усилия с кампаниите за противопушенето в училищата, защото най-рисковата възраст е между 12 и 15 години”, казва главният секретар на министерството Андонис Димопулос. Засега в 200 училища пилтно се провежда програма, чрез която учениците участват в различни дейности и се прилага методът на „познанието чрез изживяване”, а в страната действат 50 кабинета за отказване от пушенето.
Засега законът срещу пушенето може да се каже, че не е от най-успешните, защото не се спазва стриктно, но идеята на министрите е да се промени цялостно подхода към пушенето като се предприеме една по-сферична политика. Нужно е да се приеме от гърците и да се подкрепи чрез действие здравословното хранене и спортуването, и в тази рамка и борбата с пушенето и алкохола, отбеляза министърът на здравеопазването Андреас Ловердос. Според данни, които изнесе Димопулос, досега са наложени 1500 глоби, подадени са 20 000 жалби, направени са 30 000 ревизии на ресторанти и на барове и са наложени глоби в размер на един милион евро.
По целия свят целите на здравеопазването са да се преборим с болестите,които не се предават и не са заразни, като в тази група са раковите заболявания, сърдечните заболявания, псхическото здраве и диабета, които са тежки болести и струват много човешки животи, заяви министърът на здравеопазването. Политиката за общественото здраве, която смята да проведе и приложи министерство на здравеопазването, е насочена към промоцията на един модерен здравословен начин на живот, който подсигурява защита от болестите, които покосяват най-вече жителите на развитите страни. Един от плановете на Ловердос е да започне дискусия, за да се постави нов данък върху цигарите. Идеята е средствата от този данък да бъдат използвани за основаването на Фонд за незаразни болести.
По повод на настъпването на лятото и роенето на комарите, министър Ловердос заяви, че пръскането е започнало и на кметствата са отпуснати необходимите средства. Миналата година Нилският вирус взе много жертви в Северна Гърция, защото министерството беше заварено неподготвено преди тази зараза. „В средата на месец август миналата година шест министерства положихме свръх-човешки усилия, за да спрем разпространението на вируса. Тази година още от месец февруари издадохме циркуляр, но не става дума единствено да се напръска. Необходимо е сътрудничеството от страна на местните кметства”, казва Андонис Димопулос.