„Не” на „своеволните действия” каза днес министърът на земеделието Костас Скандалидис и подчерта, че фермерите в Гърция не могат да затварят границите на страната.
Изявленията на министъра бяха провокирани от мнението на депутат от Комунистическата партия, който определи като „автархично поведение на правителството” неговата позиция спрямо фермерските протести.
Основната причина обаче се крие в решението на полицейския управител на Серес командир Димитрис Циотас да забрани публичните сбирки, движението и спирането на земеделски машини по определени участъци от пътната мрежа в областта, което предизвика разгорещени дебати в гръцкия парламент.
Полицейският управител издаде спорната заповед миналата неделя, ден преди началото на обявените от местните фермери протестни действия, които включваха и затваряне на гръцко-българската граница.
Въпреки това фермерите проведоха шествие към Промахон. Напрежението доведе до сблъсъци с разположените там полицейски сили, в резултат на което бяха заловени седем фермери с обвинение за възпрепятстване на транспорта.
„Не е възможно в името на едно максималистко претендиране да се затваря пътят, който свързва страната ни с една друга страна.. Колкото и преувеличени да са били действията на полицейските власти, границите на страната ни не трябва да се затварят” каза още земеделският министър.
Депутатът от Комунистическата партия, който бе отправил парламентарния въпрос към министъра на земеделието обвини правителството в опит за сплашване на средните фермери и криминализиране на техните протести. Също толкова денонсивно бе изказването и на депутат от крайнодясната партия ЛАОС, според когото „в противовес на перфектното отношение на полицията към нелегалните имигранти, тя се отнася към фермерите като към втора категория граждани”.
Изострените дебати в парламента започнаха още вчера, когато парламентарната група на Нова демокрация поиска оставката на министъра за защита на гражданите Христос Папуцис.
„Подайте оставката си, г-н министре! Предизвикахте реакции и поставихте обществото срещу държавата. Нашето искане може да ви се струва минимално по значение, но ние заявяваме, че е много важно” заяви параментарният представител на основната опозиционна партия Костас Маркопулос, за да получи като отговор „предизвикайте вот на доверие срещу мен” от министъра за защита на гражданите. Нищо от всичко това не се случи.
Полицейският управител заяви, че е издал заповедта с оглед на факта, че фермерите са планували да блокират границата, което „създава огромни проблеми особено на българската страна”.
Опозиционните партии, както и ред медии концентрираха нападките си в частта от заповедта, с която се забраняват всички публични сбирки, дори и опитът да се проведе някакво шествие. Според депутат от лявата коалиция СИРИЗА Гърция не е виждала „такъв закон от 1974”, т.е. от годините на военната диктатура.
От своя страна командир Циотас заяви, че е уведомил всички заинтересовани страни за своето решение. От министерството за защита на гражданите подчертаха, че конституцията дава право на полицейския управител да постави подобна забрана, когато смята, че това е необходимо.
Заповедта бе подновена, тъй като първата бе валидна до днес. В обосновката й се описват причини като обществената сигурност и смущаването на социалния и икономически живот.
Фермерите от Серес обаче не се отказват от своите протестни действия. Утре те ще се явят в съда, за да присъстват на процеса срещу 7-те заловени техни колеги. Заедно тях ще бъде и многочленна делегация на фермери от Лариса, които се намират в Серес от вчера. След края на делото фермерите плануват да проведат среща, в която ще решат за начините, по които ще продължат своите протести.