Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гърция на първо място в света по брой на раждания с цезарово сечение

08 Декември 2011 / 15:12:59  Анастасия Балездрова
2448 прочитания

През последните години гръцките медии все по-често говорят за това колко разпространено е сред жените раждането с цезарово сечение. То в повечето случаи не се налага от съображения за здравето на майката и детето, а от удобството, което създава на акушер-гинеколозите да програмират ражданията. Не е никак случайна констатацията, че повечето деца в Гърция се раждат от 07:00 до 15:00, за да могат лекарите да работят в частните си кабинети без непредвидени изненади.

„В момента Гърция се намира на първо място по раждания с цезарово сечение в целия свят. Официално процентът на родилите по този начин е 50 на сто, но реалният е 70 на сто. Допреди няколко години Бразилия държеше първенството, но вече Гърция е начело на класацията”, отбелязва Елса Пимениду, журналистка и водеща на информационното предаване „5+” в гръцкат публична телевизия ЕРТ и член на организацията Birthchoices.

То е създадено в Солун през 2008 и основната му цел е да информира жените за предимствата на естественото раждане и за непрекъснатото комерсиализиране на акушерските услуги в Гърция. На въпроса ми дали жените са започнали да се интересуват повече за тези теми напоследък, Елса отговори, че се забелязва една не особено силна тенденция. „Тя се дължи най-вече на кризата, понеже бяха орязани някои надбавки за раждане в държавните болници и националната здравна система. Но сме много далеч от целта си. Много жени продължават да раждат с цезарово сечение, без да е необходимо от медицинска гледна точка. Освен това здравните каси им изплащат всички разходи, понеже приемат, че секциото е една нормална операционна интервенция”.

Другата цел на организацията е да информира жените за кърменето като процес, който не само е на-доброто за храненето и защитата на детския организъм, но и създава една уникална връзка между майката и детето. За съжаление и по този показател ситуацията не е особено добра.

„Процентът на жените в Гърция, които кърмят децата си е много малък. Движи се около 20 на сто, дори е възможно тази цифра да е пресилена. Само три от всеки десет родилки продължават да кърмят, след като децата им навършат шест месеца, въпреки че в препоръчително кърменето да продължи поне една година.

Причината се крие във факта, че жените в Гърция не са добре информирани от по-рано и в това, че в болниците и клиниките за раждане дават на бебетата адаптирано мляко още щом се родят. Аз родих в частна клиника и се наложи да кажа стотици пъти, че не желая да дадат на детето ми адаптирано мляко”.

Елса описа начина, по който самите здравни работници насочват храненето на детето към адаптираните млека, като не стимулират по никакъв начин неинформираните и объркани в повечето случаи майки:

„След излизането от клиниката детето е научено да пие от шише, от което млякото тече като вода, а за да „слезе” кърмата в гърдите на майката са нужни няколко дни. Бебето се затруднява да суче, майката се изнервя и в един момент решава да спре с кърменето и започва да го храни с мляко на прах. Нужно е търпение и постоянство. Бебетата постепенно свикват и кърмата започва да тече нормално с времето. Ние не отричаме храненето с шише, някои жени нямат друга алтернатива, защото трябва да се върнат на работа и на практика нямат възможността да кърмят. Но е хубаво поне да изцеждат кърма и да я дават на децата и, а не да ги хранят с адаптирани млека”.

Според организацията клиниките използват и други, напълно незаконни методи, с които помагат не безвъзмездно на фирмите-производителки на адаптирани млека да лансират своите продукти. „Акушерки и сестри предоставят личните данни на майките на фирмите-производителки. Те на свой ред изпращат в домовете им пакети с млека и шишета като подарък. „Истината е, че това се случва само в Гърция. Незаконно е, но го правят”.

Категории: Общество разждане цезарово сечение кърмене гинеколози адаптирани млека
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus