Даниел Лахана
Днес се връщаме в Гърция, за да доведем новата година с традиционен гръцки новогодишен сладкиш или сладък хляб, наречен „Vasilopita”. Сладкишът е кръстен на православния Агиос Василеос (св. Василий, известен още като св. Василий Велики), архиепископ на Кесария в Кападокия. Той е и гръцкия Дядо Коледа, който носи подаръци в навечерието на Нова година (умира на 01 януари 379 сл. Хр.).
![](/sites/default/files/Basil.jpg)
Според преданието, една година Василий помогнал за обезщетяването на семействата, които били заплатили тежките данъци наложени от императора със своите бижута, скъпоценни вещи и монети. Светецът успял да накара императора да се покае, но след това не знаел как да преразпредели предметите между законните им собственици. Затова решил да ги сложи в голяма пита, която след това благословил и нарязал, давайки по едно парче на всеки човек, който като по чудо получил собствените си вещи!
Днес, гръцките домакинства всяка година пекат Vasilopita с монета, а в миналото златна монета, скрита вътре в негова памет.
Обикновено в полунощ, главата на семейството гравира с нож кръст върху сладкиша и след това го нарязва по специален начин и според традицията, както следва:
Първото парче се отрязва за Господ Исус Христос, второто за Дева Мария, третото за Свети Василий Велики, а останалите парчета – за членовете на семейството, започвайки от най-възрастния. Могат също да бъдат отрязани парчета за църквата, къщата, други светии, за пътника, посетителя и за бедните и нуждаещите се.
Който намери монетата (flouri) в своето парче ще бъде благословен през следващата година, която ще му донесе и късмет, и здраве. Често домакинството поднася на късметлията подарък или пари.
***
РЕЦЕПТА
![](/sites/default/files/Vasilopita-BG.png)
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:
Оставете всички съставки, с изключение на киселото мляко, на стайна температура преди да започнете. Пресейте брашното.
Разбийте омекналото масло заедно със захарта до получаването на съвсем лека и кремообразна маса. (Най-добре използвайте електрически миксер). Като продължавате да разбивате, но на по-ниска скорост, добавете яйцата едно по едно като след всяко яйце добавяте по една супена лъжица брашно, за да не се пресекат яйцата. Разтворете содата в брендито и го добавете към сместа заедно с лимоновия или портокаловия сок, лимоновата или портокаловата кора и ванилията. Продължавайте да разбивате на ниска скорост и добавете една трета от брашното, след това една трета от кисело мляко, и след това половината от останалото брашно и половината от останалото кисело мляко, и след това останалите (т.е. на три етапа).
Намажете 30-сантиметрова кръгла форма с растително или слънчогледово масло. Изсипете сместа в нея и печете в предварително загрята умерена фурна при 180°C (350°F, степен 4 за газ) за около 1 ½ часа. Сладкишът е готов когато шиш или клечка за зъби поставена в средата му излизат чисти. Когато натиснете леко сладкиша, той трябва да възстанови формата си.
Оставете го да се охлади във формата за 5 минути, след това го извадете и поставете върху решетка, за да изстине.
Когато изстине, направете с нож малък процеп в долната част и поставете монета увита в алуминиево фолио.
Можете да украсите сладкиша с пресята пудра захар и/или да изпишете идващата година с нарязани бадеми.
С пожелание за Щастлива Нова Година на всички читатели на GRReporter. Chronia Polla!