Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гръцките лекари не искат здравната реформа на ПАСОК, заплашват с продължителни стачки

08 Февруари 2011 / 21:02:48  Виктория Миндова
1396 прочитания

Стачки и затворени лекарски кабинети с неизвестен краен срок могат да очакват гръцките граждани според изявленията на Общо-гръцкия лекарски съюз. Ден преди крайното гласуване на проектозакона за реформа в здравната система наследниците на Хипократ заплашиха с продължителни протести. Лекарите, мениджмънта и останалият медицински персонал от държавните болници се обединиха около едно искане – да се предотврати приемането на законопроекта и да се проведе диалог с ресорния министър Андреас Ловердос за промени в представения текст.

Според синдикалните представители, правителството на Георгиос Папандреу иска да наложи здравна политика без да се съобразява с нуждите на пациентите. „Меморандумът не се интересува от пациентите, лекарите и здравната политика, а само от съкращения. Това важи и за правителството”, казват от съюза. Лекарските синдикати твърдят, че решенията за реформата в здравната система не са направени от специалисти в областта, а от държавни чиновници. Те смятат, че като цяло проектозаконът има много сиви зони, които дават възможност за въвеждане по-късно на допълнения в ущърб както на медицинските работници, така и на гражданите.

В същото време обществените клиники остават затворени за пациентите от миналата седмица. Пред дежурните кабинети, които се опитват да покрият нуждите на гражданите, се точат  огромни опашки. Пенсионери, майки с деца и болни чакат с часове, за да си запишат час за преглед след месец и половина.

Синдикатите са съгласни, че здравната система има нужда от реформа, но не тази предложена от правителството. „Няма как да предложим ефективно обслужване на гражданите, когато щатните лекари са 7000 за цялата страна, а осигурените са над пет милиона”. Те твърдят, че министерството не иска да влезе в конкретен диалог с лекарските съюзи и отбягва среща с тях.

„Ако днес липсите в персонала на държавните болници кара хората да чакат повече от един месец за изследване, то с промените ще отнема шест месеца”, заяви председателят на лекарския съюз в Солун, Атанасиос Николаидис. Той се изказа против министерския план за създаването на участъкови лекари, които да отговарят за 1200 души и осигурителните фондове да им плащат фиксирана заплата между 600 евро и 900 евро.

„Подкрепяме всеки вид стачни действия на всички заети в здравния сектор и ако законът въпреки нашето несъгласие бъде приет, ще засилим протестите”, заяви категорично председателят на Общогръцкия съюз на лекарите Манолис Калокеринос. На въпроса на GRReporter „Какви точно са вашите искания за промяна на проектозакона?” , представителите на синдиката отказаха да отговорят и поясниха, че основното им искане засега е свързано с отлагане на гласуването му.

Министерството на здравеопазването от своя страна, направи проучване за процента участие на лекарите в националната стачка. Резултатите показаха много по-различна картина, от тази описана от синдикатите. Според официалното съобщение в националната стачка са взели активно участие само 367 лекари или 1,7 на сто от регистрираните медици. За района на Атика от около 7000 болници, стачкуват само 109 или 1,6 на сто. Независимо от това протестите блокираха центъра на столицата във вторник сутринта, а осигурените не можеха да бъдат обслужени от държавните лекари в местните медицински центрове.

Здравният министър Андреас Ловердос покани лекарите на двустранен диалог за намиране на среден път в четвъртък 10 февруари тази година. Това бе оценено от синдикалистите като „след дъжд качулка”. Според тях няма смисъл да се говори, ако законопроектът вече е гласуван и е станал държавен закон.

И докато медици и правителство се опитват да надделеят в решението си на къде трябва да се ориентира здравната реформа, здравните проблеми на обикновените граждани не могат да чакат. Говорихме с жена на средна възраст, която страда от изхабяване на колянната става и има нужда от операция.  „Плащам държавните здравни осигуровки в последните 25 години, но не мога да разчитам на общественото здравеопазване”, казва тя. Поради тази причина ще се обърне към частната си осигурителна компания, която покрива разходите по операцията и очаква да бъде отново на крак до средата на следващия месец.

За всички останали, които не са имали далновидността или възможността да си осигурят допълнително здравно осигуряване, остава висенето пред кабинетите на щатните лекари и изследванията, които могат да се проточат с месеци.

Категории: Общество лекари стачки протести Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus