След обезспокояващата новина, че в Германия бяха затворени 4700 птицеферми като предпазна мярка срещу заразяване с диоксин, решихме да проверим дали потребителите в Гърция са по-предпазливи при закупуването на месо и яйца и дали изобщо в страната се внасят продукти и суровини от западноевропейската страна. Отговора потърсихме на централния атински пазар Варвакиос агора.
Покритият пазар в центъра на гръцката столица е предпочитан от много атиняни и имигранти, които живеят в града заради по-ниските цени на продуктите. Там може да се купи всичко, което предлагат супер-маркетите, но пък е далеч по-колоритно. Обиколката винаги започва от месния пазар, до него е рибният, а в магазинчетата встрани се продават млечни продукти и колбаси. Миризмите, които се носят от наредените по рафтовете пакетчета с подправки се смесват с аромата на току що смляно кафе. Отсреща са сергиите на търговците, които продават плодове и зеленчуци. И между тях улица Атинас, която в събота е непрекъснато блокирана от незаконно паркиралите автомобили и многобройните посетители на пазара.
И днес, като всяка събота той беше препълнен с купувачи. Още отдалеч човек можеше да забележи хора с характерните найлови торбички в ръце, които се връщаха от покупки.
Господин Костас и съпругата му госпожа Мария идват на пазар всяка събота за седмичните покупки. Те не знаеха, че в хранителния фураж, доставен в птицеферми и свинеферми в Германия е открит диоксин. „Винаги купуваме месо, което е произведено в Гърция”, каза мъжът и продължи да сравнява цените по различните щандове.
Според продавачите по щандовете със закачено на куки месо хората, които питат дали предлаганото месо не е от Германия са много малко. Медийната информация не е засегнала ни най-малко продажбите на птиче и свинско месо, които се купуват най-много. Така или иначе, на по всички табели с цените търговците упоменаваха местата, където са били отгледани животните. Големи табели с надписи като „пилета от Арта” и „свинско от Халкида” привличаха отдалеч погледите на купувачите.
Внася ли се обаче в Гърция месо от Германия? На въпросите на GRReporter отговори председателят на търговците на месо в аинския пазар Клеантис Циронис.
Внасяте ли пилешко и свинско месо от Германия?
Нека първо да кажа, че от години не внасяме месо от Германия. Що се отнася конкретно до пилешкото месо гръцките производители задоволяват напълно нуждите на пазара. Внасяме много малко количество и то от Италия. Същото се отнася и за яйцата. Информацията, която имам е, че от поне 10 години в Гърция не внасяме пресни хранителни продукти от Германия. Дотогава внасяхме от там телешко месо, което вече купуваме от Холандия и най-вече Франция.
През последните дни виждате ли някаква промяна в поведението на хората? По-предпазливи ли са относно произхода на стоките?
Засега хората не са особено запознати за събитията в Германия. Телевизиите все още не са отдали толкова голямо значение и затова, поне засега не са се появили крайностите, на които бяхме свидетели при други подобни случаи. Но ако събитията бъдат представени от медиите по познатия интензивен начин, тогава ще се появи проблем и за нас и ще бъдат засегнати и гръцките стоки. Когато хората чуят, че са замърсени пилешкото и свинското месо, ще предпочетат да купуват телешко и агнешко. Но трябва да знаете, че пилешкото и свинското са най-евтините меса, те са „храната на бедните”. Така в този труден икономически период за пореден път ще пострадат портфейлите на социално слабите граждани.
Опашката пред специализирания магазин за яйца беше още едно доказателство за това, че хората в Гърция не са се повлияли от откриването на канцерогенно вещество в немските продукти. Според статистиката на собственика само един на сто клиенти споменава за проблема в Германия. „Яйцата, които предлагаме са произведени в Гърция. Нямаме никакъв отлив на клиенти”, каза още той.