Почти седмица светът следи със затаен дъх събитията около последствията от голямото земетресение върху ядрените реактори в Япония. От две денонощия гражданите на островната страна се придвижват от север към по-сигурния от гледна точка на изтеклата радиация юг. Жителите на столицата Токио също я напускат масово и по всичко личи, че обратното броене за изглеждащата неизбежна катастрофа вече е започнало.
Според експерти най-лошият сценарий, който е много възможно да се осъществи е шестте реактори на централата във Фукушима да се разрушат напълно един по един. В този случай в първите три блока на централата ядрата ще се стопят, а от останалите три ще изтекат радиоактивни материали от складираното използвано гориво. Ако сценарият се потвърди човечеството ще се сблъска за пръв път с подобна катастрофа. Експерти припомнят, че в случая на Чернобил нямаше топене на ядрени материали.
„25 години след катастрофата в атомната централа в Чернобил и докато последствията на земетресението в Япония възникват непрекъснато и изглеждат все по-безнадеждни антиядреният фронт е по-актуален от всякога, динамичната му намеса е належаща и координацията на участниците му особено важна”. Това бе мотото на работната среща със заглавие „Фукушима – Чернобил: Координация на действията срещу ядрената заплаха”, която се проведе в Атина.
В срещата участваха представители на Антиядрената наблюдателница на Средиземно море, на международните организации и глобализацията, Общогръцкото лекарско дружество срещу ядрената и индустриалната заплаха, както и членове на екологични и други активистки организации.
В изказванията си те подчертаха, че Гърция е заобиколена от страни, които имат на своите територии или са изявили желание да построят ядрени централи. „Антиядреното движение има за цел да бъдат затворени всички атомни централи” каза Панос Тригазис от Наблюдателницата на международните организации и глобализацията, която следи развитието на ядрената наука на ниво официални документи от страна на ООН и други международни организации.
„Важно е да информираме общественото мнение за опасностите от ядрените съоръжения. Около 15 години след катастрофата в Чернобил видяхме съживяване на световното ядрено лоби. Тези хора прокарват непрекъснато своите позиции в полза на ядрената енергетика. Целта ни трябва да бъде да убедим обществеността, че атомната енергия не е нито „зелена”, нито евтина, а в същото време е страшно опасна, както виждаме от събитията в Япония”.
Участниците в срещата коментираха особено негативно заявлението на турския министър-председател Реджеп Таип Ердоган, че Турция ще продължи да работи по своята ядрена програма. „Всяка инвестиция има своите рискове” е фразата на турския премиер, която членовете на антиядреното движение определиха като цинична и унизителна за живота на хората, който ще бъде заплашен от построяването на атомна централа в Турция.
Според участниците в срещата технологията на българската АЕЦ „Козлодуй” е остаряла и затова централата трябва да затвори, а АЕЦ „Белене” изобщо да не бъде изградена. „След трагичните събития в Япония германският канцлер Ангела Меркел нареди да бъдат временно затворени реактори за шест месеца. Трябва да направим така, че след този период те да не отворят отново”.
Участниците в срещата решиха да напишат обща подписка, с която да съберат подписи на граждани срещу ядрените централи. „Според Лисабонския договор ако бъдат събрани един милион подписи от граждани на страни-членки Европейската комисия е задължена да разгледа конкретната тема, независимо дали го иска или не”. Текстът на подписката предстои да бъде уточнен и след написването представен на правителството. До края на следващата седмица ще се проведе протестен митинг на площад Синтагма в гръцката столица.
Участниците в срещата обърнаха особено внимание на ядрените отпадъци, „за които първоначално се вдига шум, но после никой не знае къде отиват”. Те заявиха задоволството си, че Гърция не възнамерява да позволи построяването на ядрена централа на нейна територия „поне засега” и решиха да увеличат усилията си в информирането на общественото мнение за възобновяемите енергийни източници и икономията на енергия.
В края на април антиядреното движение ще организира други мероприятия по повод навържването на четвърт век от катастрофата в Чернобил.