Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гръцкото правителство казва, че университетите не са комуни, студентите не са съгласни

01 Септември 2011 / 17:09:56  Виктория Миндова
1626 прочитания

„Реката назад не се връща” бе един от лозунгите, които студентите и недоволните от новия закон за висшето образование скандираха с патос. Те подеха първия за тази есен протест с обещанието, че няма да е последен, след като парламента прие с почти единодушие новия закон, който отменя много от досега съществуващите правила.

Част от тези промени във висшето обучение включват нов тип управление на финансите на университетите, нов тип на избиране на ректорите чрез международен конкурс, както и оценка на резултатността на преподавателите на всеки пет години. Освен това, с новият закон се отменя правото на гражданско убежище (известно в Гърция като „асило”) в гръцките университети, което важи вече повече от 30 години след падането на хунтата през 1974.

„Убежището” в сградите на висшето и средно образование се състои главно в забраната полиция и военни части да пристъпват в университетските райони и сгради. В резултат на това в последните години в Гърция анархистични и много други антиправителствени движения намират закрила в районите на висшите учебни заведения. Традиционните партии в управление Нова Демокрация и ПАСОК гласуваха новия закон с пълно единодушие и 255 гласа от 300-членния парламент даде положителен вот за отмяната на гражданското убежище в университетите.

Тези промени обаче не срещнаха одобрението на голям брой от ректорите, които започнаха сериозно да се опасяват за работните си места. Част от студентите също се възпротивяват срещу новия закон. Основните им доводи са, че не искат полицията да има достъп до университетските площи и не искат висшите учебни заведения да се управляват от „бизнес мениджъри”.

Протестиращите се събраха по обед в центъра на Атина, за проведат протестното си шествие. Въоръжени с плакати и лозунги като „Долу ръцете от убежището” и „Вън полицията от университетите” студентите тръгнаха ръка за ръка към площад Омония, за да стигнат малко по-късно до площад Синтагма пред парламента.

Протестът беше  мирен с изключение на един кратък инцидент преди да започне походът. Група от около 20 анархисти нападна двама униформени полицаи и един пътен регулировчик, като нанесе леки материални щети на полицейската кола. Момчетата в черно изскочиха от събиращата се тълпа пред сградата на атинския университет с железни прътове и камъни в ръце. Наддадоха боен вик. Счупиха дясното стъкло на предната врата на полицейския автомобил и погнаха двамата полицаи. Численото превъзходство беше очевидно и представителите на реда побързаха да се оттеглят на далеч. Регулировчика се скри в колата и бързо се измъкна от разгорещените анархисти. Въпреки създалото се напрежение до размирици и сълзотворен газ не се стигна.

Проблемите с финансирането на университетите е стар и в период на финансова криза правителството се опитва да оптимизира разходите във всички страни на бюджета. Друг дългогодишен проблем е, че поради правото на гражданско убежище студентите много често прибягват до блокади. В резултат на това се губят цели седмици учебни часове, но въпреки това студентите запазват правото си да се явят на изпити. По този начин се запазва и статута „вечен студент”на много учащи се, а аулите на висшите училища се превръщат в приют за различни групи, които нямат връзка с академичната общност.

„Университетът не е комуна, в която учениците решават кога и как ще бъдат изпитвани”, заяви министърът на образованието Анна Диамандопулу в защита на новия закон. Тя добави, че не академичните кръгове да приемат не могат да провеждат курсове от 13 седмици само в седем седмици и по този начин студентите да завършват с половинчати знания. Диамандолпулу е категорична, че няма да отстъпи пред исканията на студентите старата система да продължи да действа и решена да приложи до буква новия закон.

Септемврийските изпити вече бяха отложени с две седмици поради планираните протести, а тази година се очаква да е трудна както за студентите, така и за техните родители. Недоволните от новия закон за управлението на висшето образование се заканват, че протестите, митингите и стачките няма да престанат докато правителството оттегли решенията си, а държавното управление не изглежда склонно да отстъпи.

Категории: Общество университети студенти Гърция протести митинги убежище
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus