По стъпките на баща си върви младият кадет, който застана начело на «мини преврата» в духа на Хунтата по време на честване на годишнината от бунта в Политехниката на 17 ноември 2011 г.
Както казва народът „Крушата не пада далеч от дървото“, и явно това е вярно и в случая със семейство Фарандатос.
На 28 октомври 1982, една година след голямата изборна победа на Андреас Папандреу през 1981 г., младият кадет, и той ръководител на завършващите Кадетското училище като сина си днес, в изблик на болен национализъм-патриотизъм заповядал на свой състудент да коленичи и да извика „Долу комунизма!“, защото имал сведения, че е участвал в митинг на Гръцката комунистическа партия (ККЕ). Първокурсникът от гр. Кардица Папайорданидис имал куража да не се подчини и неговите националистически настроени състуденти-хулигани го пратили в болница! Заради тази случка Папайорданидис напуснал армията, като приключил прежедвременно с военната си кариера.
Тогавашният лидер на Нова Демокрация Евангелос Авероф обвинил правителството на Папандреу, че е позволило на Комунистическата партия да „разяжда“ армията.
Във връзка с инцидента активно се намесил покойният Костас Капос, член на ККЕ, който поискал извършителите да бъдат наказани за назидание на останалите. Ръководството на училището обаче не се погрижило да изключи Панайотис Фарандатос, който днес явно горд от действията на сина си Христос, служи като висш офицер в Суфли, и има чин бригаден генерал. Ако тогава го бяха изключили от Кадетското училище, сега синът му нямаше да върши известните си подвизи в училището, и нямаше да пее химна на Априлската хунта.
Но историята не спира дотук. От внука до бащата, и от бащата до дядото, защото изглежда фамилията Фарандатос има традиции в крайнодесните си убеждения.
И така, когато през 1982 г. младият тогава кадет, днешен бригаден генерал, се опитвал да унижи своя състудент с леви убеждения, тогавашното ръководство изпратило в запаса баща му, дядото на днешния кадет. Следва да се отбележи, че в годината, когато дядото Фарандатос преминал в запаса, вторият му син също бил ръководител на класа си в Кадетското училище.
Същото се случва и днес с брата на младия кадет, който е първокурсник и също ръководител на класа си.
Интересно е, че бригадният генерал Панайотис Фарандатос, който днес служи в Суфли, и е бащата на Христос Фарандатос, който занимава днес общественото мнение с крайнодесните си убеждения, е работел в кабинета на Вангелис Меймаракис, министър на отбраната в правителството на Нова Демокрация и високопоставен член на партията.
Фактът, че в армията от време на време се появяват крайнодесни настроения и поддръжници на хунтата, не е изненадващ. Това е известно и за съжаление се случва във въоръжените сили по целия свят.
Крайно неуместно обаче е подобни крайнодесни елементи да се награждават с преместване, за да могат да служат при министри.
Димитрис Аврамопулос, днешният министър на отбраната в коалиционното правителство, направи, каквото трябва и поиска от дисциплинарните органи на армията, и по-специално на Кадетското училище, да обсъдят на свое заседание въпроса за изключването на младия кадет, който най-нагло предизвиква общественото мнение и демократичното чувство на гръцкия народ.
Ако и предшествениците на Аврамопулос бяха направили същото, сигурно щеше да има много по-малко представители на сем. Фарандатос в класовете на Кадетското училище.
Съобщение в медиите във връзка със случая
Главният щаб на армията съобщава, че във връзка със случая от 17 ноември 2011 във Кадетското училище вече е извършена строга дисциплинарна проверка, разпоредена от компетентните органи. Виновникът е освободен от административните му задължения и е изпратен в Дисциплинарния съвет на Училището, за да бъде обсъдено отстраняването му.
Предисторията на прохунтовския изблик
По време на честването на годишнината от 17 ноември, организирано в централния амфитеатър на Кадетското училище, след прочитането на дневния ред, издаден от министъра на отбраната Димитрис Авраморулос, и след като офицерите се оттеглили, Христос заповядал на състудентите си да излязат на трибуната и да изпеят химна на Априлската хунта. Както и станало.
По-рано, на 28 октомври, младият кадет не се подчинил на заповедите и марширувал на парада в Солун заедно с група свои състуденти, като пеели известната песен „Прочута Македония“.