Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Имигрантите се готвили месеци за десанта в Юридическия и за гладната стачка

28 Януари 2011 / 19:01:35  GRReporter
1031 прочитания

250-те имигранти и активистите, които ги подкрепят вече са настанени в сграда на централния бул. Патисион. Собственикът на сградата даде по-голямата част от първия етаж, подземния етаж и стълбите към втория етаж, но тоалетните са заключени. „Кметството на Атина се погрижи за химически тоалетни, които са разположени в дворчето на сградата. Вътре има отопление и електричество, но няма вода. В сградата не са всичките имигранти – 90 от тях са в различни къщи и други помещения в квартала, а петнадесетте имигранти, които вчера бяха болни с температура са настанени също на по-подходящо за състоянието им място”, казва Абдул, който има документи и живее в Гърция от 18 години, но не е един от стачкуващите. Тези, които провеждат гладна стачка са се настанили върху одеяла на пода на помещенията и на малки групички водят разговори или си почиват завити през глава.

Цялата история започва през месец август миналата година, когато 120 души – икономически имигранти, които работят без документи на остров Крит, решили да направят гладна стачка, за да поискат документи. Така те се появили в сградата на Форума на имигрантите в Ханя и обявили намерението си, разказва гръцки представител на Форума на имигрантите в Ханя. „Казахме им, че това не е никак добра идея. Даже е много лоша и не бива да го правят, но те бяха решени” разказва момчето от Форума на имигрантите. Какво се случва по-нататък? Когато новина се разчува, се появяват множество доброволци, които искат да се присъединят!

„Наложи се да сложим таван от двеста души на бройката от хора, които да се включат в стачката. Иначе щяха да се съберат 600 души! Но ги предупредихме, че никой няма да ги вземе насериозно, ако се съберат толкова хора. Дори за последните 50 се тегли жребий кои да дойдат”. Според представителят на Форум на имигрантите, те са решили да направят гладна стачка, защото през 2008 г. на някои икономически имигранти без документи стачкували в Ханя са им били дадени документи. Искането им нямаше да се чуе, ако бяха останали в Ханя, казва момчето и допълва, че това е била причината да дойдат в Атина и в Солун – както и да бъдат на място, което е достатъчно голямо, за да ги побере и да е в центъра, за да се разбере за какво стачкуват...

И така всички тези 250 имигранти, които са в Гърция между осем и три години и работят на остров Крит са се подготвяли в продължение на четири месеца за стачката. Подготвяли са се физически, събирали са пари, но през това време са установили и връзки с активисти в Атина, които могат да ги подкрепят.

След снощния трилър, вече в по-спокойна обстановка, Абдул казва, че „този ден ще остане в историята”. Напрежението е било толкова голямо, че на едно от момчетата нервите му не са издържали и е тръгнало по стълбите, за да скочи от един от прозорците от последния етаж на Юридическия факултет, но неговите приятели са го хванали и са го възпрели. „Представяте ли си какво щеше да се случи, ако това беше станало?!” разказва Абдул. „Но преместването няма да повлияе на стачката” допълва. По телефона му се обаждат от Червения кръст, за да го предупредят, че ще донесат 50 одеяла и 50 спални чувала по-късно през деня.

Сградата, която им е отпусната от петък, е намерена от декана на Атинския университет Теодосиос Пелегринис и в нея по принцип се помещава Фондация „Хепатия”. В крайна сметка условията на имигрантите са изпълнени – няма полицаи пред сградата, а техните поддръжници могат да влизат при тях. Вчера се водиха преговори повече от десет часа за това дали ще се преместят в предложената сграда или не. Имигрантите бяха поставили свои условия, измежду които да няма полицейско присъствие пред сградата и да могат да влизат активистите, които ги подкрепят. Но точно когато се стигнало до някакво споразумение, вчера собственикът на сградата се отдръпнал и е заявил, че не желае да си даде сградата на 3000 души. Но около 4 часа сутринта имигрантите след преход из целия център на града заедно с още 250 души, са се нанесли мирно в сградата. На тях са им дадени три големи помещения на първия етаж и подземния етаж.

Полицейски сили се намират на няколко преки от сградата, вътре се допускат посещения, докато активистите охраняват в двора. Наскоро обновената сграда наречена още Мегар Хепатия има площ от 1240 кв.м. и се намира на ъгъла между бул. Патисион и ул. Епир. Тя е построена в началото на 20 век от един от най-големите гръцки архитекти – Александрос Николудис. Сградата се намира точно срещу Археологическия музей и в близост до Политехническия университет, а в момента там се помещава Институт „Хепатия”.

Междувременно новината за стачкуващите обиколи света. Днес в сградата имаше телевизионен екип от Австралия и английски репортери, а на втория ден от окупацията на Юридическия факултет са преминали журналисти от около 40 държави от всички континенти, включително и Южна Кореа.

 

Категории: АктуалноОбщество имигранти сграда гладна стачка
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus