снимки www.clickatlife.gr
Знаехте ли, че за да имате устни като череши, трябва да почитате този плод? Съдържат метални соли, растителни фибри и елагова киселина. Освен това са много богати на витамините А, С, В, на калий, калций, фосфор, желязо, магнезий и мед. Много проучвания са показали, че приемът на достатъчни количества фитостероли, които се съдържат в черешите в изобилие, води до понижаване на общия холестерол в кръвта.
Щит срещу инфекциите
Изследователите са открили неотдавна, че техният сок е мощен антибактериален агент срещу зъбен кариес. По-специално, беше установено, че сокът от череши потиска с 89% активността на тези ензими, които водят до образуване на плаки, т.е. първоначалната симптом на кариес.
Черешите- врагът на умората
Яжте череши и умът ви ще работи по-бързо. Намаляват значително умствената умора, иса особено полезни за студенти по време на сесиите в края на учебната година, когато има череши в изобилие. Необходими са и за спортисти, тъй като заради минералите повишават алкалните резерви на организма.
Край на анемията!
Имат високо съдържание на желязо и подпомагат кръвообразуването. В същото време, действат детоксикиращо и благоприятстват функцията на пикочната система, едновременно с това са диуретици и диджестиви.
Най-добрият приятел на червата
Черешите съдържат минерали и микроелементи и действат облекчаващо при ревматични болки и подаграта.
Предпазват от рак
Една много важна черта на черешите е че са особено богати на някои растителни химически вещества, които се наричат антоцианини. Те им дават характерния червен цвят. Антицианините неутрализират канцерогенните вещества. Черешите подпомагат и в предпазването от захарен диабет.
История на черешите
Древните гърци са вярвали, че черешите произлизат от Мала Азия, и по-конкретно от град Керасуда – от където идва и името им на гръцки (кераси). Римският стратег Лукул ги открива и ги пренася в Италия, където намират пътя си към масата ни.