Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Кризата променя гърците

24 Септември 2011 / 11:09:08  GRReporter
1362 прочитания

Световната икономическа криза оказва най-голямо въздействие в Гърция, вече и официално потвърдено.

Според изследване на The Boston Consulting Group (BCG), гърците са повлияни от кризата повече от други народи, като са настъпили драстични промени и в потребителското им поведение.

Вече се отчита повишено домашно потребление, покупките се фокусират върху стоки като пресни хранителни продукти, млечни произведения, детски дрехи, наблюдава се обществено приемане на стоки собствено производство, като същевременно се използва интернет за намиране на изгодни покупки.

Отбелязва се, че частното потребление винаги е било ключов параметър на Брутния вътрешен продукт в Гърция и въпреки цялото си намаление съответства на 76% от произведения доход.

Както се посочва в изследването на The Boston Consulting Group, кризата е предизвикала промени не само в потребителското поведение, но и в основните ценности, нещо, което ако бъде разбрано от бизнеса, може да покаже възможностите, скрити зад новата сурова действителност. 

Според Василис Андониадис, ръководител на BCG в Атина, от изследването произтичат 5 сериозни възможности за бизнеса в Гърция.

* Първо, новата ситуация при потреблението с по-голям акцент и повишение на домашното потребление със семейството и приятелите.

* Второ, използване на нагласата на потребителите да похарчат повече при определени условия и при конкретни категории продукти (пресни хранителни продукти, млечни произведения, детски дрехи и т. н.). Също така особено значение са отдава на стоки и услуги, които предлагат на потребителя по-добър резултат или съществена техническа разлика.

* Трето, незабавно и практическо приспособяване на потребителите към основната тенденция да харчат по-малко. Потребителите търсят най-изгодните цени и се чувстват удовлетворени, когато ги открият.

* Четвърто, съгласуване на комуникацията с правилния ред на ценности. “Спестяването, здравето и покупките ми да си заслужават парите” се намират на върха в листата с потребителски ценности.

* И накрая, «умното» използване на интернет и социалните мрежи предоставят конкурентно предимство на тези, които могат да се възползват от него подобаващо.

Изследването е извършено в периода март-април 2011 г. едновременно в 21 страни, където са анкетирани близо 25.000 потребители, като за първи път в него е включена и Гърция с  800 участници.

Изследването сравнява поведението на средностатистическия потребител в съответните страни и очертава интересни прилики и съществени различия.

Изследването със заглавие «Навигация сред новите данни за потребителите» бе представено на специален форум, организиран от Гръцко-американската търговска камара.

В поздравителното си слово председателят на Гръцко-американската търговска камара Янос Граматидис подчерта необходимостта от приспособяване на бизнеса към новата ситуация на нашето време и най-вече към потребностите на потребителите.

“Гръцкото общество, посочи г-н Граматидис, понася тежки удари от една структурна по своя характер криза и съответно структурни следва да бъдат промените в бизнес философията, като се поднови връзката на пазара с потребителя”.

Участие в събитието взеха изпълнителният директор на BCG в Атина Камила Еглоф-Гика, изпълнителният директор на Атинска пивоварна АД Жак-Ван Херпен, изпълнителният директор на FrieslandCampina Григорис Скликас, изпълнителният директор на гръцкия клон на Procter & Gable Робърт Ван Папелендам и главният директор “Банкиране на дребно” в Националната Банка на Гърция Андреас Атанасопулос.

Категории: The Boston Consulting Group изследване потребителско поведениеГръцкоамериканска търговска камара
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus