Снимка: Сайт на болница 'Атикон'
Болниците имат нужда от повече доктори, а за здравеопазването важи схемата 1/5 – при пет напуснали рабтното си място, се назначава на работа един, казва в интервю за grreporter.info членът на административния съвет на Атинския лекарски съюз Сотирис Калямбакос. Медиците са в неведение как ще се прилага новият закон и обявяват, че ще предприемат действие.
Разяснете ми как точно ще се отрази сливането на болниците и защо вие заявихте, че сте против?
Най-вече сливането на болниците се прави, за да намалее персонала. Причината е да намалее персонала, да намалеят разходите общите на двете болници, които се сливат, което ще има като резултат спад на качеството на услугите за хората и ще създаде проблем за работните места на служителите. Единствената причина е да се спестят разходи, но в тежест на работните позиции на работещите.
Най-вероятно става дума за административно сливане на болниците, които се намират в близост една до друга. Това сигурно няма да засегне лекарския персонал...
Сливането се прави, за да се намалят разходите. Разходи не могат да намалеят от разходите за функционирането. В този момент болниците вече са в доста тежка ситуация. Не съществува персонал, който да е в повече. Ако погледнете няма достатъчно персонал, за да покрие местата за лекари и медицински сестри, които са органични, които държавата е приела, че са постоянно необходими бройки. Фактът, че областта на здравеопазването не е изключено от формулата 1 към 5 – т.е. при пет уволнения или пенсионирания съответства едно назначение, ще стигнем до извода, че най-вероятно персоналът ще намалее още повече. Може някой да си каже, че сливането се прави, за да имат две близки една до друга болници една обща микробиологична лаборатория. Това е моето мнение. Законът не определя по кой начин ще станат сливанията, за да бъдем откровени. Истината също е, че за първи път Атинския лекарски съюз не беше запознат с крайния текст в размер от 135 страници, който в сряда беше предаден на парламента. Вземете предвид, че Атинският лекарски съюз е най-голямата научна медицинска организация в Гърция, има най-много членове и не изобщо не му беше потърсено мнението. Така че крайният текст, който ни дадоха не сме го обработили – на нас ни бяха дадени единствено „чернови”. И като знак на протест срещу Министерство на здравеопазването, че не потърси изобщо нашето мнение, решихме да нямаме искания за диалог, няма да правиме демонстрации.
Вие съгласни ли сте със системата за доставки така както ще се прилага?
Аз говоря като член на административния съвет на Атинския лекарски съюз – това, което ви казах за процедурата за диалога. Съществуват мнения за държавните доставки, но понеже съюзът не беше поканен на диалог и нямаше в ръцете си текста на проектозакона, все още не сме решили каква позиция заемаме по този въпрос. Това, което казвам е мое лично мнение. По в ъпроса за поръчките не сме достигнали до решение в Атинския лекарски съюз и ви обясних по коя причина.
Защо съществува от ваша страна дистанцираност спрямо обединението на здравно-осигурителните каси в Национална организация за предоставяне на здравни услуги?
Само по себе си да съществува една организация, която ще обедини касите, нищо не означава. Нашето разногласие е свързано с това как ще се подсигуряват ресурсите за съществуването на тази организация, какви трудови отношения ще имат работещите там изобщо не се изяснява. Например какво ще се случи с докторите от ИКА, които ще бъдат преместени към тази организация, какъ вид договори ще имат, всичко е във въздуха. Плюс това – това е мое мнение, но най-вероятно и на съюза, в друга насока отива тази наредба и е свързано с приватизирането. Говори се, че може би частници ще могат да взимат кабинетите на ИКА, което не означава че всеки медик ще може да взима кабинета на ИКА или че ще влезнат веригите от диагностични центрове, които ще могат да купят кабинетите. Това означава, че отиваме към едно приватизиране в здравеопазването без никакви ограничения. Ние сме против това.
Доколкото разбрах, чрез това обединение на всички каси в една организация, поликлиниките на ИКА ще са отворени и за пациенти осигурени в земеделската каса, както и за свободни професионалисти.
Да, така е. Но къде ще отиват приходите? Вероятно ще бъдат отворени, но съществува вероятността да работят там и частни доктори. Освен това с какъв персонал ще се обслужват болните? Бяха уволнени 1200 лекари от ИКА и доколкото изглежда няма да се запълнят техните места изцяло, а 1/5 от тях. Въпросите са как пациентите ще си уреждат час за преглед и след колко време ще им се дава той? Най-важното е да имаме предпоставките, за да стане това, които не съществуват.
Тези кабинети, за които говорите са случаят на университетските лекари, които ще бъдат задължени да си преместят частните кабинети в болниците или е различен случай?
Различно е. Но по този въпрос, който повдигате, със закон по време на министър Янакопулу бяха задължени на 1 януари 2011 г. да затворят завинаги частните си кабинети. Преди няколко дни имаше среща между университетските доктори и министерството, и всъщност им беше дадена тримесечна отсрочка. Атинският лекарски съюз е против това, което съществува в момента университетските лекари да имат и частни кабинети по много причини. Става дума за неетична конкуренция между докторите, също така по този начин се налага още повече приватизацията в здравеопазването. Основната цел на университетските доктори е да образоват студентите и вместо да се ограничават в тази си мисия, разбира се със заплащния, които съответстват на техните високи степени. Но държавата им дава възможността да имат частни кабинети, в резултат на което много често болниците и местата, където работят се превръщат в центрове за клиентелата им.