Снимка: вестник Вима
Медицинските сестри, лаборантите и административните служители от държавните болници в цялата страна проведоха протести по различен начин. Някои стчакуваха няколко часа, бяха отменени операции, проведоха се кратки демонстрации пред външните кабинети на болниците или пък пациентите бяха подтикнати да не платят таксата от пет евро за преглед.
Лекарите и болничният персонал от Атина и Пирея обявиха 24-часова стачка на 30 март с основно искане да се назначи още персонал, да се запази държавният характер на системата за здравеопазване и да не се пристъпи към сливане на болници. На 31 март те ще продължат с петчасова стачка от 10 сутринта до три следобед, а на същия ден в 11 часа ще се съберат на митинг пред Министерство на здравеопазвнето.
„Нашите искания са да се назначи необходимият щатен персонал, да съществува достатъчно финансиране на болниците и да се преустанови със спекулата и корупцията, да влезе в сила обединената система на заплащане, но да се увеличат заплатите и да се върнат обратно 13-тата и 14-тата заплати. Също така искаме да влезем в списъка на тежките и опасни за здравето професии, да ни се увеличи надницата за нощните дежурства и за уикендите, както и да изплатят неплатените изработени дежурства досега”, заяви за GRReporter председателят на Гръцкия съюз на болничния персонал Ставрос Куцубелис.
Въпреки че на всякъде има нужда от нови назначения, най-големи са нуждите от персонал в големите болници, допълни Куцубелис. Той каза, че от съюза са имали разговори с министъра на здравеопазването Андреас Ловердос, но „назначенията са в съотношение едно към пет, което важи за целия държавен сектор и означава, че за всеки петима души, напуснали работа се назначава един. Това ни пречи да работим. Но явно е, че и министърът има отговорност, тъй като самият той е участвал в преговорите за условията на ревизирания меморандум”, допълни председателят на съюза на болничния персонал.
Медицинските сестри и персоналът от болница „Гениматас” днес сутринта информираха пациентите за своите искания и ги помолиха да не плащат таксата от пет евро за преглед. „Хубаво ще е пациентите да не плащат таксата от пет евро в болницата”, казва председателят на съюза на работещите в обща болница „Гениматас” Томас Зеленицас и разказва за проблемите в болницата, където работи, които потвърждават казаното досега.
„Гражданите ни подкрепиха и приеха нашия призив да не платят по пет евро за преглед, защото всички те плащат така или иначе здравни осигуровки. Тези пет евро не са решение, за да „оздравеят” касите на болниците. Трябва да се спре с пилеенето на финанси и да не се плаща за медикаментите и лекарствата на свръхцени. Работи се в тази насока, но е необходимо още повече да се действа. Като цяло засега има резултати от реформите във връзка с контрола на доставките, но ние все още сме резервирани и се стараем да не липсват основни медикаменти. В нашата болница нямаме конкретни проблеми в тази насока, медикаменти имаме. В момента се правят конкурси за доставчици на болниците, което трябваше от години да се направи и вече дава резултати”, обобщи Зеленицас.
„Основният проблем е липсата на персонал в различни отделения в болниците. Ние отдавна имаме проблем с персонала, тъй като от преди години някои колеги напуснаха и на тяхно място не са назначени нови хора. Не знаем какво ще се случи с редовните заплати и заплащането на свръх-работно време на служителите. За болничния персонал се плаща по пет евро на час, но когато се изпълняват дежурства в неделя, през нощта или през празниците, надницата за един час е много ниска и достига наполовина, тоест около две и половина евро. Нашето искане е да се удвои тази надница. Искаме да ни платят и за изработените дежурства от декември насам”, казва Зеленицас за GRReporter.
Исканията на лаборантите, медицинските сестри и санитарите е да бъдат включени в списъка на тежките професии. "Като цяло в болницата има най-много нужда от още медицински сестри, лаборанти, технолози, защото колегите вече са се изтощили, Те трябва да покриват редовните смени, дежурствата, нощните смени. Има липса и на технически персонал – електротехници, но дори и в администрацията трябва да има нови назначения", подчерта председателят на синдиката на работещите в болница Гениматас.