Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Малки съвети за подобряване на енергийната ефективност на дома и намаляване на електрическите сметки

22 Август 2011 / 18:08:02  Виктория Миндова
1985 прочитания

Знаете ли, че ако използвате енергоспестяващи електрически крушки вкъщи, изключвате от контакта всички електроуреди след употреба, перете на ниски температури и използвате още няколко важни съвета за спестяване на битова енергия, сметките ви за ток и топлина могат да намалеят до 35%. Новата кампания на WWF Economy в Гърция започна да популяризира „тайните” съвети за енергоспестяването. Полезните ефекти от тях са повече от един. Освен, че в период на криза домакинствата могат спестят пари, но и електроенергия за производството, на която все още се отделя значително количество въглероден двуокис в атмосферата.

„Една от причините за инициирането на програмата WWF Economy бе икономическата криза и новите условия, към които гражданите трябва да се приспособят. Малките промени във всекидневието и големите разлики в крайните сметки ще убедят гражданите, че да си приятелски настроен към опазването на околната среда е не само лесно , но и полезно”, заяви специално за GRReporter програмния мениджър на WWF Гърция, Ахилеас Плитирас. Той изреди дълъг списък от съвети как може един обикновен дом без нулеви инвестиции може да стане енергийно по-ефективен.  

Тези съвети ни учат как всеки от нас може да допринесе с малки действия за опазване на околната среда и на джоба си едновременно. Всеки може да започне от малките промени в ежедневието, които имат нулеви разходи за семейния бюджет, но носят печалба от спестяване на енергия.

Златно правило е да забравим копчето Stand By на електрическите уреди вкъщи. Телевизори, компютър, лаптоп, принтер машина, DVD, видео и други подобни трябва да се изключват от централното копче, а не от дистанционното управление или да се оставят в състояние на готовност. DVD, видео и друга домашна техника, която не се използва често е добре да се изключва дори от контакта. Никога не оставяйте зарядните си устройства за мобилни телефони, цифрови фотоапарати или камери включени в централата електрическа мрежа, кога не зареждате тези уреди. Те теглят неоползотворена ел-енергия, която може да натовари сметката ви с до 6% повече поради невнимание или немарливост.

„Мога спокойно да ви заявя, че ако всички граждани в Гърция изключваха от централното копче или от контакта електрическите уреди, които имат Stand By Mode (стоят в състояние на готовност), то страната можеше да захранва целогодишно един средно голям остров в Егейско море като Лесбос или Хиос”, обясни Ахилеас Плитирас.

Важно е да се затварят врати и прозорци, когато работи климатика вкъщи или във офиса, за да не се харчи излишна енергия. Климатиците трябва да се почистват всяка година, вътрешните пространства трябва да се проветряват за предпочитане през нощта и ранните сутрешни часове. Проветрявайте стаите, когато не работи радиатора или климатика. Използвайте естествената светлина и винаги позиционирайте работните повърхности и бюрата си пред прозорец. Не оставяйте

През лятото на вентилация на вътрешните пространства трябва да се прави рано сутринта, а през зимата следобед. Дръжте прозорците затворени и сенчести в горещите дни. Пространството ще остане по-прохладно, ако терасите и прозорците да имат сенник или тента, като специалистите препоръчват и допълнителното озеленяване около сградата, ако е ниско етажна. За южните райони, в които горещите месеци преминават с особено високи температури е препоръчително външните стени на сградите да се боядисват в студени тонове, които не привличат слънчевата светлина. Обратното важи за сградите в по-северни страни, които  не се радват на много месеци в годината на високи температури.

Да не се готви в средата на деня през топлите сезони, защото разходите за охладяване на вътрешните пространства се увеличава и по този начин скача и сметката за ток. Не поставяйте хладилника в близост до печка, радиатор или друг източник на топлина. Не забравяйте, че гърбът на хладилника трябва да има разстояние от стената, защото в противен случай води до увеличаване на консумацията на енергия. Когато готвите се въздържайте често да отваряте вратата на фурната, защото така печката гълта два пъти повече електроенергия. За притопляне на храна винаги използвайте микровълновата печка пред кухненската.

Регулираните температури вкъщи на климатика да варират между 19С-20 C през зимата и 26С-27С градуса през лятото. За всяка степен на намаляване или увеличаване на термостата се достига 7-10% икономии на енергия. Ако не използвате някои от стаите в дома си, не забравяйте да изключите радиатори в тях или да намалите отопление на поддържащо ниво. Не покривайте радиаторите и не поставяйте мебели пред тях. За по-ефективно отопление на вътрешните пространства поставете рефлектори или обикновена алуминиева хартия между стената и радиатора. По този начин няма да има загуба на топлинна енергия и ще намалите значително разхода й.  

Освен за дома, WWF Economy има съвет и за използването на личния автомобил. Поддържането на правилното налягане в гумите на леката ви кола, според препоръките на производителя може да доведе до 5-процентово намаляване на консумацията на гориво. Поддържането на постоянна скорост също пести гориво. Отбягвайте и резките спирачки и използвайте климатика с мярка, защото неговото действие повишава потреблението на гориво с 20%.

Категории: ИкономикаОбщество околна среда съвети карбонова стъпка електрическа енергия WWF
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus