Докато гръцкото правителство се подготвя за продължението на трилъра с преговорите с ревизорната Тройка, а международният печат е изпълнен със статии, според които възможността Гърция да фалира е 99,9 на сто синдикалисти и работещи в гръцките общини и държавния сектор проведоха протест. Около 200-та участници се събраха на площад Клавтмонос, където традиционно са се събирали уволнените държавни служители преди да се установи режимът на постоянна работа за тях. Те протестираха срещу извънредните икономически мерки на правителството и въвеждането на режима на трудов резерв в държавния сектор.
Шествието потегли по улица Стадиу и стигна до министерството на финансите. Там полицията бе блокирала улицата към входа на ведомството с полицейски автобуси, но целта на протестиращите бе друга. След пламенната реч на един от синдикалистите срещу правителството и строгите финансови мерки, които „ще доведат до масови уволнения” част от протестиращите подпалиха изпратените им от данъчните власти бележки за извънредния данък върху приходите и така наречената „добавка за солидарност” и заявиха, че „няма да платим за кризата”.
След като скандираха лозунги пред сградата на парламента протестиращите продължиха по улица Панепистимиу и стигнаха до Сметната палата, където ги очакваше малобройна полицейска сила. Някои от синдикалистите се опитаха да влязат под предлог, че са обикновени граждани, но не успяха. Минути по-късно полицаите допуснаха делегация от синдикалисти в сградата, които заявиха, че работещите в Сметната палата са обявили символична окупация на сградата в знак на солидарност с протестиращите държавни и общински служители.
Час по-рано около 200 ученици и студенти – членове на младежката организация на Комунистическата партия протестираха срещу политиката на правителството спрямо образованието. Те прекосиха централните улици и изхвърлиха пред парламента компютърните дискове, които се раздават в училищата вместо учебници.
Сезонът на протестите и стачките в Гърция тепърва започва. Започналата вчера седмица е решаваща за това дали първият семестър на новата академична година ще бъде безвъзвратно загубен за студентите. Около 240 факултети на гръцките университети се намират под „окупация” от страна на студенти и външни лица, които протестират срещу гласувания вече закон за висшето образование. Вследствие на това поправителната септемврийска изпитна сесия е почти загубена. Студентите, които се съпротивяват ще проведат събрания, за да решат дали ще продължат окупациите. Шансът те да се вслушат в призивите на колегите си и на предподаватели, които са против затворените университети се смята за много малък.
Според коментатори протестиращите студенти имат подкрепата и тихото съгласие на преподаватели и дори университетски управи за своите действия. В сряда изтича срокът, в който ректорите трябва да подпишат първия документ, който ще задвижи новия закон чрез обявяването на избори за нови ръководни съвети. Фактът, че през тези дни главите на университетите мълчат не би следвало да се приеме като промяна в тяхната позиция, твърдят коментатори. Очакванията са, че само 3 или 4 от 22 гръцки университети ще подпишат документа, но според някои слухове не е изключено да не подпишат и те и всички заедно да се обявят против политиката на образователното министерство. Ректорите са на мнение, че новият закон нарушава конституцията и възнамеряват да поискат мнението на Висшия административен съд, което ще осуети прилагането му поне през следващите месеци.
Стачни действия подготвят и служителите в атинския градски транспорт в израз на протест срещу режима на трудов резерв. Работещите във всички средства за превод ще проведат 24-часова стачка в четвъртък. Според синдикалистите тя ще бъде само началото на тяхната реакция. На общо събрание през същия ден те ще решат дали и през кои дни ще проведат последователни стачни действия.
Синдикатът на държавните служители АДЕДИ реши да проведе 24-часова стачка на 6 октомври, като датата може и да бъде променена в зависимост от утрешното общо заседание със синдиката на заетите в частния сектор. Държавните служители са прозовани да провеждат окупации на министерства и държавни учреждения, митинги и протести. Утре те ще проведат протест на площад Клавтмонос, а в четвъртък ще останат на работните си места само до 12:30, заради обявените стачка и протестен митинг.
В неделя ще има затруднения в самолетните полети, заради стачката на ръководителите на полетите, които няма да работят и на 28.09 от 12:00 до 16:00. Паралелно с протестите на работещите движението на Негодуващите се опитва да се организира отново. „Събранието” на площад Синтагма призова последователите на протест в неделя от 19:00.