Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Масово сливане на училища от септември

04 Февруари 2011 / 10:02:59  GRReporter
1470 прочитания

Множество начални училища и гимназии из цялата страна ще бъдат сляти, въпреки че кметовете, родителите и учениците са против плановете на правителството да приложи програмата „Каликратис” и в образованието. Но Министерство на образованието вече е решило, че ще слее стотици училища от следващата учебна година най-вече в областите Солун, Трикала, Епир, Пелопонес и Крит.

Писма до кметовете в цялата страна изпрати заместник министъра на образованието Еви Христофилопулу, за да ги уведоми за намеренията на министерството и да им поиска мнението. От своя страна кметовете дават да стане ясно, че сливането на училищата ще бъде катастрофално. Противно на решението на министерството смятат, че в много слуачи е необходимо да се построят нови училища, за да се покрият нуждите в някои райони.

Родителите и учениците подкрепят мнението, че ако се слеят училищата ще се увеличи броя на учениците в класовете, а в много случаи децата ще трябва да пътуват на дълги разстояния, за да стигнат до училище. По този повод министерството уверява, че ще се проучат случаите на всички училища поотделно в зависимост от района, където се намират, така че да не се налага учениците да се натоварват с дълги пътувания. Освен това от програмата за сливания са изключени планинските области и островите, където условията са трудни заради лошото време през зимата и неподходящите пътни мрежи, пише вестник Вима.

Според кметовете съществува проблем и с финансите, тъй като сега кметствата поемат разходите по придвижането на учениците, които ще се увеличат, се казва в статия на вестник Етнос. От друга страна има някои учители, които са на мнение, че това решение на министерството има своите положителни страни, но пък мислят, че в момента това се прави единствено, за да се спестят разходи от обединението на училищната и намаляването на броя на учителите, а не заради грижата за по-добро образование на учениците.

Кметът на Кифися Никос Хиотакис заяви за вестник Етнос, че ако се отчете увеличението на населението през последните години в неговия район, не е възможно да се прибегне до сливане на училища. „Хората от различни села се притесняват, че ако се слеят училища, техните села ще останат съвсем без население. В големите градове не може да се основат огромни училища, тъй като те са безлични и са извън всякаква образователна логика”.

Междувременно, излезе статистиката за учебната година 2008-2009 на научно-изследователския институт към ГСЕЕ според която „безплатното обучение” в Гърция струва 14,7 млрд. евро, пише вестнк Имерисия. Огромната сума от 5,1 млрд. са дали семействата през 2008 г. за различни образователни цели като например: такси за частни училища, алианси, спорт, частни уроци. Ако към тези пари се добавят и националните и европейски ресурси отпуснати за образование, тогава общите разходи достигат до 14,7 млрд. евро, което е равно на 6,15% от Брутния вътрешен продукт. Най-много пари са похарчили семействата (35% от разходите) за уроци по музика, за извънучилищни спортни занимания и за школи по танци, но и за да издържат децата си да следват в университети в страната и в чужбина.

Според проучването на ГЕЕ най-добрите ученици са от Хиос, Лариса, Трикала, Кардица и област Аркадия. Най-зле са се представили учениците от Керкира, Западна Атика, Закинтос, но и от Родопи и Ксанти, Цикладските острови, Левкада, град Ираклио в Крит и на Халкидики. Едно от обясненията, които дават учените са, че на някои добре развити турстически острови, родителите са сигурни, че децата им ще продължат да се занимават със семеен бизнес в сферата на туризма и затова не ги поощряват достатъчно да се образоват.

От друга страна Министерство на образованието ще приеме нова учебна програма, с която смята, че ще подобри образованието. Подготвената нова учебна програма от септември ще се приложи пилотно в 160 училища, казва председателят на Педагогическия Институт Климис Навридис за вестник „Прото тема”. Според него през април ще е готов крайният проект с нанесените поправки за новата програма, който ще предаде на министър Анна Диандопулу.

Целта е учениците да бъдат въведени в научно-изследователски начин на мислене и на процедиране, така че да се научат да формулират въпроси, да идентифицират даден проблем, да планират и да определят методите за изследвания, както и да анализират данни. Като разбират основните понятия в някоя наука и познават събитията, учениците ще научават да разпознават важни характерни понятия и да свързват едно понятие или идея с други подобни. Идеята на новата програма е да свикнат учениците да си сътрудничат, както и да се научат да комуникират и да споделят мислите, идеите и чувствата си.

Председателят на Педагогическия институт казва, че целта е когато децата завършат задължителното си образование да са грамотни на гръцки език, да знаят чужди езици, да са ограмотени в науките, математиката, новите технологии, културата, изкуството и религията си. Г-н Навридис отбеляза, че са проучени програмите на други държави като Финландия, Австралия, Кипър, Франция и Шотландия, за да се състави гръцката.

 

Категории: АктуалноОбщество училища учебна програма разходи за обучение ученици сливания на училища
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus