Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Над 1,4 милиона евро щети от протестите отчита столичното кметство за 2011

09 Декември 2011 / 22:12:52  Виктория Миндова
2068 прочитания

По-малко от месец преди да се сбогуваме с настоящата година идва време за равносметка. За Гърция тази година бе изключително трудна и особено размирна. Репортажите от сблъсъците на полицията в Атина с анархисти, протестанти, негодуващи и синдикалисти обиколиха цял свят и се задържаха като новина номер едно за дълго време. Изведнъж хората, започнаха да си представят, че гръцката столица е нещо като Кабул по време на активни бойни действия, а гърците спят с оръжие под възглавницата и не се занимават с нищо друго, освен да стачкуват, да викат пред парламента и да мятат коктейли Молотов по полицията. Случаят обаче съвсем не е такъв.

Всички размирици и инциденти са въпрос на часове или в най-лошия случай въпрос на два дни (28-29 юни 2011), в които след големия изблик на гняв всичко утихва, а тяхната арена е в ограниченията на един квадратен километър. Въпреки честите протести, Атина остава туристическа столица, която поема стотици хиляди посетители всяка година и най-честото възклицание, което можете да чуете от тях е: „Уау, тук няма нищо общо с това, което изглежда по новините”. Причината е, че служителите от отдел „Чистота” са винаги на място, за да върнат „човешкия” облик на столичния център и да поправят щетите нанесени от постоянните протести. За равносметката от размирната 2011 година говори заместник-кмета на Атина и отговорник за чистотата на столицата Андреас Ворелас с Виктория Миндова.

 

Днес Атина се приготви за посрещането на Коледните празници. Колко лесно бе да подготвите града за новогодишните празници, след разрушенията оставени от протестите на шести декември в годишнината от смъртта на Алексис Григоропулос?

Разрушенията след последните инциденти тази седмица не са толкова много, защото тази година взехме превантивни мерки. Изтеглихме всички контейнери за боклук от централната част на града в района на Синтагма. Така намалихме до минимум вредите, които се нанасят от горенето на боклукджийските кофи в подобни случаи. Някои пожари, които се разпалиха, но бързо бяха потушения бях предизвикани от бомбите Молотов, които попаднаха върху боклуци поставени от граждани на местата, където по принцип има контейнери за отпадъци. Тази практика я прилагаме за втори път. Първият беше тазгодишното честване на събитията в атинската Политехника на 17 ноември и решението да приложим този метод дойде, след като стана ясно, че резервите ни от контейнери за отпадъци са свършили след тази размирна година.

Други проблеми, които трябваше да решим, за да приготвим града за празничните тържества беше с големия брой счупени мраморни плочи. Разрушенията отново са основно в района на площад Синтагма. Най-големите разрушения понесоха за още един път фасадите на хотелите на площада, както и от вътрешността на градинката – пейките и централния шадраван. Шадраванът така или иначе не беше напълно ремонтиран след предишните безредици в началото на есента, но предстои да бъде оправен.

Всички тези разрушения се повтарят регулярно, но всичко изглежда като напразни усилия. Какво струва на кметството да възстанови щетите от последните протести на учениците от вторник тази седмица?

Имате право. Този тип протести носят сериозни щети и образуват постоянни разходи в бюджета на кметството. За момента комисията, която оценява последиците от последните протести не е приключила с анализа, затова не мога да ви дам точна цифра. По принцип се искат между 3-4 дни , за да можем да си създадем точна картина на какви са щетите и колко точно ще струва, за да ги поправим. Със сигурност разрушенията от последния протест са много по-малко от тези, които установявахме през юни или октомври тази година. През юнските протести пораженията бяха драматични и общата стойност на щетите надмина 800 хиляди евро.

Каква е сумата, която столичното кметство похарчи тази година, за да почиства и поправя вредите нанесени от стачките, протестите и най-вече от размириците?

Засега изчислената сума надминава един милион и четиристотин хиляди евро. Само за ремонти.

Как кметството покрива тези извънредни разходи, особено в период на криза? Има ли външно финансиране от граждани-доброволци или цялата тежест пада върху бюджета на кметството?

Има известна подкрепа от обществото, но няма частно лице, което да може да се нагърби да покрие или да ремонтира вредите, които се нанасят по време на протестите. Не е коректно освен това да се иска от гражданите и предприемачите да поправят подобни разрушения, освен това в период на криза няма кой да извади един милион евро и да каже „Вземете тези пари, за да не товарите бюджета”. Средствата за ремонтите от протестните разрушения ги изискваме от министерството на вътрешните работи, защото Атина понася най-голямата тежест от всички тези събития. Нито едно друго кметство в страната, нито друга община й се налага да се справя с подобни явления в такъв размер, какъвто е случаят на столичната община. Нито в Патра, нито в Ираклио, нито в Кардица или Трикала не се налага общинските власти да се грижат за моментално възстановяване на щети от подобен размер. Само в Атина отбелязваме разрошения от подобен мащаб.

Категории: ИкономикаОбщество община почистване протести атина кметство
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus