Свиване на разполагаемия доход в проценти, доближаващи 30%, се наблюдава при всяко осмо от десет домакинства в Солун през последните 12 месеца, в резултат на което те намаляват разходите си дори и в супермаркета, а като цяло сред анкетираните преобладава чувството на песимизъм за близкото бъдеще.
В същото време 84% от фирмите в областта отчетоха намаляване на оборота и очакват по-трудни дни в следващите 6 месеца, с увеличаване броя на затворилите фирми и безработицата. Интерес представлява фактът, че само 1 от всеки 10 бизнесмени смятат, че меморандумът предотврати фалита на страната и спирането на плащанията, както и това, че 5 от всеки 10 смятат “окастрянето” на дълга за решение за преодоляване на кризата с дълга в Гърция.
Тези констатации са изводите от анкета на тема «Тринадесет месеца след подписването на Меморандума. Последствията за фирмите и потребителите», проведена от компанията «Interview» за Търговско-Промишлената Камара на Солун, сред 505 членове на Камарата и 300 физически лица.
Съкращения
От обработката на статистическите данни за позицията на потребителите, се стига до извода, че 82,9% са съкратили в голяма степен разходите си за облекло и обувки. Следва «ножът» в разходите за развлечения и пътуване (67,2%), в супермаркета (25%), в използването на лекия автомобил (23,4%), в домакинските уреди и покупката на компютри (21,9%). Що се отнася до основни хранителни стоки, 34% анкетираните потребители отговарят, че предпочитат продукти със собствената марка на супермаркета, който ги предлага (като 45% от тях го правят постоянно), а 27% отговарят, че са ограничили дори и тези покупки.
Що се отнася до хода на икономиката, 87% от анкетираните са песимисти, 64% отговарят, че в следващите шест месеца доходите на гръцките домакинства ще се влошат, 86% - че няма възможност за спестяване, докато 72% смятат, че Меморандумът е допринесъл за влошаването състоянието на гръцката икономика, а 49% искат «окастряне» на дълга.
Уволнения
На ниво фирми в почти всяка трета от десет (по-точно 27,2%) заявяват, че ще се пристъпи към уволнения, и то защото спадът в оборота е значителен за 84% от анкетираните, а 64,2% очакват оборотът да намалее още повече в следващите 6 месеца, тъй като 77,4% виждат влошаване в състоянието на икономиката. В резултат от този климат, 83% от анкетираните са песимисти за бъдещето на фирмите си и не изключват закриване на още компании.
“Силите ни са на изчерпване”, подчерта председателят на Камарата Панайотис Пападопулос, представяйки анкетата, и добави, че трябва да настъпи някакъв обрат, който ще доведе до рестартиране на икономиката, защото при днешните дадености “се движим в тъмен тунел, без нито един лъч светлина”.
Национално съгласие
Председателят на Търговско-Промишлената Камара на Солун също така посочи, че само едно правителство на националното съгласие може да изведе страната от блатото. «Това не може да го направи нито едната, нито другата партия сама. Необходимо е едно правителство, съставено от технократи, което да успее да обърне положението и да възстанови икономиката», каза той и добави: «Изпуснахме шанса за голям обрат. Нужен е силен шок, защото след вчерашните събития единственото нещо, което успяхме да постигнем е да излезем на първите страници на международната преса, заради неуспешните действия на правителството и последвалите протести».