Печалбите на престъпни мрежи за разпространение на наркотици са толкова големи, че често надвишават финансовите ресурси на държавата, отпуснати за борбата с наркотиците. В някои случаи тези организации са създали нарко-империи и имат политическа сила и власт, което улеснява корупцията да се разпространи и да вплете в мрежите си службите създадени, за да контролират и да се борят с незаконното разпространение на наркотици.
Криминалните организации имат достъп до много развити технологии и много пари, което им позволява да се пригодяват бързо към новите тактики за контрол на наркотиците по границите и да използват в своя полза недостатъците на съответните служби.
„Нищо няма толкова катастрофални последици срещу опита за борба с незаконното разпространение на наркотици, колкото успешните акции на криминалните организации да сплашват и да корумпират държавните офицери” казва Хамид Годсе, председател на Международната комисия за контрол на наркотиците.
Корупцията и силата на криминалните организации беше централната тема и загриженост, на която наблегна директорът на Центъра за терапия на наркозависими в Атина д-р Хараламбос Пулопулос по време на представянето на годишния доклад на Международната комисия за контрол на наркотиците.
В доклада на международната комисия се отбелязва, че много бързо се развиват наркотиците от ново поколение (designer drugs) , така че да не ги разпознаят системите за контрол. Това се получава, когато леко се смени молекулната структура на контролираните вещества и така се създава нов наркотик с подобно влияние, който обаче не може да се засече от националните и международни мерки за контрол. Мефедронът, който е сред най-известните, се разпространява по мрежата или дори по магазини, а понякога се рекламира като соли за вода или растителна тор.
От друга страна болкоуспокояващите лекарства са недостъпни за 80% от световното население. „90% от законните наркотични вещества се консумира от 10% от населението по света и най-вече в САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и в някои европейски страни” обяви директорът на Центъра за терапия на наркозависими д-р Хараламбос Пулопулос.
Според различните държави и континенти, резултатите от доклада са следните:
САЩ
САЩ си остават най-големия пазар за незаконни наркотици по цял свят. В Америка 38 милиона души или 15,1% от населението над 12 години са опитвали наркотици според данни от 2009 г. Най-широко употребяван си остава канабисът, а на второ място с тенденция към покачване на броя на консуматорите са лекарствата, които се получават с рецепта и най-вече аналгетичнте опиати.
Африка
Незаконната търговия на кокаин през Африка с дестинация към Европа се увеличава наново според доклада на Международната комисия. В Африка канабисът е наркотикът, който се произвежда, разпространява и използва най-много. Тревожната новина е, че годишната употреба на наркотици сред хората на възраст от 15 до 64 години е между 5% и 10%, което е двойно по-голям процент от останалия свят. Мароко продължава да бъде една от най-големите производителки на канабис, въпеки че площта на плантациите е доста по-малка в момента.
Опасност за общественото здраве в Африка е и проблемът с лесния достъп на хората до лекарства, които са имитации на оригиналните и се продават без лекарска рецепта дори и на улицата.
Азия
Метамфетамините и хероинът са най-разпорстранените незаконни вещества на континента.
В Източна и Югоизточна Азия си остава висока опасността от заразяване със СПИН, заради инжекционната употреба на наркотици.
Според данните в Китай наркозависимите достигат до около 1 млн. души.
Индия остава основен източник на психотропни вещества, които се разпространяват чрез незаконни аптеки по мрежата. В
Афгнистан заради болест по разстенията, производството на опиум е намаляло наполовина, въпреки че площта на култивациите се е запазила. От няколко години насам афганистанците имат и голям проблем с нарастването на броя на хората, които използват наркотици – опиум и хероин.
Съседен Иран си остава държавата с най-висок процент на хора, които използват опиати в света.
Европа
В Европа най-широко разпространеният наркотик си остава хашишът, а на второ място – кокаинът. В много държави употребата на канабис и на екстази е намаляла или поне не се е увеличила, но в Англия, Дания и Испания употребата на кокаин може би е заместила употребата на екстази.
Най-висок процент на наркозависими е в Русия, където се смята, че са около 1,6-1,8 милиона души. Източна Европа пък е една от малкото райони в света, където разпространението на СПИН се увеличава с характерен примерът с Украйна, където 1,6% от възрастните са заразени.
„Инфраструктурата” и мрежите в балканските страни се използват все по-често за разпространение на кокаин, а според Интерпол все повече граждани на балканските страни се забъркват в тези мрежи за кокаин. Що се отнася до начините за разпространение, трафикантите са измислили да внедряват кокаина в дрехи, пластмасови продукти и свещи, откъдето след това се извлича в незаконни лаборатории.
Гърция
В Гърция се наблюдават едни от най-ниските проценти на хора, които употребяват канабис и кокаин в Европа. От друга страна са се увеличили случаите в които полицията разкрива и конфискува наркотици.
От няколко години кметовете на повече от 20 района в страната, сред които Родос, Навплио, Месолонги, Тива, Ливадя, Игуменица, Превеза, Флорина, Козани, Гравена, Орестиада са подали молби, за да бъдат открити центрове за лечение на наркозависими хора. Центърът за лечение в Атина вече е започнал програми за терапия в провинцията – в Ханя, Митилини, Янена и Каламата.