Нова вълна от стачки се очаква да залее Гърция след като министър-председателят Георгиос Папандреу обяви, че ще приложи допълнителните мерки за излизане от икономическата криза. Повишаването на акцизите върху горивата, замразяването на пенсии, заплати и назначения в държавния сектор накараха гръцките синдикати да обявят обществено неподчинение като единствена реакция на предстоящите промени.
Поредната стачка обяви и Общата конфедерация на гръцките работници след втората среща между синдикатите и организациите-работодателките за сключването на новия Национален рамков договор за размера на месечното възнаграждение. „Новоизбраното правителство падна в клопката на международните пазари,”коментира председателят на националния синдикат Димитрис Симакополос. Той заяви, че с увеличаването на пенсионната възраст, правителството е пресекло „тънката червена линия”, която конфедерацията е поставила в обществения диалог за новата социално-икономическата реформа. „Ние се обявяваме категорично против подобна мярка и управлението на ПАСОК знае нашата позиция. Нашият отговор е 24-часова общонародна стачка, която ще се проведе на 24 февруари и ще мобилизира всички работници в Гърция,” обяви Симакополос. Председателят бе категоричен, че правителството работи едностранно и не е отворено за диалог. Поради тази причина конфедерацията е взела решение да изтегли своите членовете-участници в работната група свикана, за да даде крайния вариант на данъчната реформа.
От Общата конфедерация на гръцките работници обявиха, че ще продъжат да се борят за първоначалното си изискване за повишаване на минималната работна заплата в частния сектор с 60 евро, т.е. от 740 еврона 800 евро. „Търговските кръгове в Гърция принципно са положително настроени към предложението за повишаване на минималната работна заплата с абсолютна сума, а не процент. Увеличаването на минималното месечно възнаграждение ще спомогне за повишаване на потребителското търсене. Независимо от това не смятаме, че частните предприемачи могат да предоставят желаното от синдикатите повишение с 60 евро през 2010 година,” заяви председателят на Националната търговска камара Василис Коркидис.
До момента са обявени също стачни действия на данъчните служители, които ще протестират срещу икономическата политика на правителството на ПАСОК на пети и шести, десети и седемнайсети февруари тази година. На дванайсети и тринайсети същия месец започват предупредителни стачни действия и митническите работници. Организатор на тези протести е Съюзът на държавните служители. Те заявяват, че предвидените реформи са „антисоциални, „противоконституционни и застрашават оцеляването не само на митническите работници, но и на всички държавни служители в Гърция.”
„Гърция е на ръба на икономически колапс ” заяви Димитрис Даскалопулос председателят на Гръцката индустриална камара. Даскалапулос изказа своята подкрепа към инициативата на правителството включване на допълнителни мерки за възвръщане на положителния икономически ръст в страната. Според него ако министър-председателят не бе прибягнал до въвеждане на допълнителни съкращения в държавния бюджет, „Брюксел щеше да наложи още по-строги мерки.”