снимка: tovima.gr
Днес е първият ден от седмицата, в който атиняните дишат някак по-нормално. Високите температури и безветрието през изминалите дни не само предизвикаха дискомфорт на всеки, дръзнал да се покаже навън в обедните часове, но повишиха на много оопасно ниво атмосферното замърсяване над гръцката столица. „Коктейлът” от много високи температури и озон бе експлозивен, и за жалост повече от обичаен през горещите летни месеци.
Според данни на Наблюдателницата на атмосферата в много столични квартали съдържанието на озон преминаха максималната граница на информиране на гражданите, която е 180 микрограма на кубичен метър. В предградието Перистери той дори премина алармения праг, определен на 240 микрограма.
GRReporter се свърза със специалиста по белодробни заболявания и шеф на една от клиниките на болница Сотирия Михалис Трупис, който обясни кои са последствията на атмосферното замърсяване за човешкото здрачве и как ожем да се предпазим от тях.
Какви са последствията на атмосферното замърсяване върху нашето здраве и какви проблеми могат да ни причинят?
Най-сериозните проблеми се предизвикват от един от многото замърсители – озона. Други замърсители за въглеродният моноксид, азотният диоксид, частиците, бензолът, оловото и т.н., но през последния период всички се занимаваме със завишеното съдържание на озон в атмосферното замърсяване.
Съществува определена граница, по която се мери съдържанието на средно, високо и много високо. Последствията са различни според степента на замърсяванее и засягат най-вече горните и долните дихателни пътища.
При високо съдържание на озон симптомите са дразнение в носа и фаринкса, появяват се хрипове при дишане, кашлица, понякога болки в гърдите, особено при дълбоко поемане на въздух. Като цяло предизвиква затруднения при дишането най-вече при физически занимания или със земеделски дейности на открито. Засяга в най-голяма степен конкретни възрастови групи, между които са малките деца, възрастните, хората с дихателни проблеми и хора, които страдат от астма. Те често имат обостряне на симптомите на астмата в периоди, когато имаме голямо съдържание на озон в атмосферата.
Как могат да се предпазят тези категории граждани?
На първо място като избягват да излизат на открито, да спортуват или работят ва местата, където е регистрирано виско атмосферно замърсяване. В случая на Атина замърсяването обхваща цялата област. То може да се мести над различни райони с помощта на вятъра. Така че хората, които имат проблеми би следвало да се консултират с лекарите си, за да знаят как да реагират в случай на обостряне на проблема. Но най-вече трябва да се стремят да не се излагат на замърсената атмосфера.
Според някои изследвания атмосферното замърсяване увеличава и смъртните случаи. Какъв е вашият коментар?
Общо можем да кажем, че замърсяването като цяло и озонът в частност увеличават опасността от смърт в следствие на белодробни и сърдечно-съдови заболявания. В страни или градове, където се регистрира непрекъснато наличие на атмосферно замърсяване имаме и завишен брой на смъртните случаи от тези видове заболявания.