Снимка: Мари Клер
През последните десет години положението на жените в Афганистан чувствително се е подобрило, но въпреки това има още много да се направи за образованието и участието им в политическия и социално-културен живот, казаха общественици от страната, които гостуваха в Гърция.
Едно от постиженията е, че те вече имат лични карти, което допреди е било немислимо. Те могат да ходят на училище и дори в университетите половината от студентите са жени, заяви журналистът за BBC Асадула Шафай. "Животът на жените в Афганистан през последните години се е подобрил, но чуждестранните медии показват единствено негативните събития в страната" казва журналистът.
Съществуват две групи в Афганистан, спрямо които съществува расизъм и са били отстранени от участие в политическия и обществен живот в продължение на десетилетия. Хазарите и жените са най-подтиснатите в Афганистан, каза научният изследовател и писател Ваези Хамзе. Първата причина за това е, че са били изключени от участие в политическия живот. Талибаните са отнели правото на жените от образование, а те заедно с хазарите не са имали право на вот на изборите. Един от управниците в страната Хасим Халис е допълнил наредба в конституцията, че хазарите не могат да се обучават, да служат във войската и да заемат държавни постове, което важи също и за жените. Друга причина е религията, която дава голямо значение на жените, но се разбира погрешно. Право на наследство и развод имат само мъжете, които са и глава на семейството. Третата причина се намира в културата и традицията, разказа Хамзе, който приведе като пример това, че в някои райони на страната има все още пазар на жени. Като цяло според научният изследовател това са трите основни причини, които понякога възпрепятстват развитието на жените в Афганистан.
В съвремието най-напредничавите жени са от племето на хазарите и излизат на обществената сцена през последните десет години, казва Хамзе. Бившата и първа министърка по женските въпроси Сима Самар е хазарка, първата жена областен управител и първата кметица в Афганистан са хазарки като и двете са много добре приети и са свършили доста работа в местностите, закоито са отговорни, отбеляза Ваези Хамзе. В някои от градовете в Афганистан като Кабул и Назар жените имат възможност да работят, но е необходима помощта на международната общност, за да могат да продължат промените в положителна насока, призова Хамзепо време на събитие организирано от Афганистанската общност в Атина.
Необходимо е да се покаже, че жените се борят за равенството между половете като пример за това е Сима Самар, заяви Мария Стратигаки от Главния секретариат за равенството на половете към Министерство на вътрешните работи. Афганистанката Сима Самар е била първата министърка по женските въпроси в Афганистан, както и специален пратеник на ООН в Судан. Тя се бори за това жените да се образоват и в услията си да помогне както може, търси дори платове за престилките на момиченцата. Сима Самар се бори срещу бурката, която причинява и омекотяване на костите на жените, които са предпазени всячески от слънчева светлина, когато са напълно покрити.
„Посланието ни е да се признае значениета на факта, че жените в Афганистан участваха в бунтовете на всички нива, както и фактът, че могат да работят с нови технологии”, отбеляза представителката на Главния секретариат по равенството на половете Мария Стратигаки. Направена е стъпка напред като жените имат достъп до образованието, но проблемите във всекидневния живот продължават да съществуват като например това, че мъжете искат те да си стоят вкъщи и практиката да се омъжват докато са все още деца нарушават основните им човешки права. Въпросът е какво ще се случи, когато положението в страната влезе в нормалния си ритъм на живот, допълни Стратигаки. Необходимостта от по-дейно участие и подкрепа от страна на чуждестранните сили в Афганистан отбеляза психоложката Нафиса Рауф, която живее извън страната.
Събитието по повод на годишнина от смъртта на Абдулали Мазари днес беше организирано от Афганистанската общност в аулата на Съюза на адвокатите в Атина. Абдулали Мазари е един от героите на Афганистан, тъй като се е борил за свободата, правата и равенството в страната, но е убит от талибаните през 1995 година, разказва листовка за събитето. В програмата на събитието момиченца от афганистанската общност прочетоха на гръцки език писма на техни съученици от Афганистан. Беше показан и кратък филм с послание на децата, за да бъде подкрепено от чужбина обучението на децата в Афганистан. Филмчето е било направено в частно училище в Кабул специално за събитието в Атина.
Афганистанската общност в Атина е основана през 2007 година. Основната й цел е да информира имигрантите и бежанците за техните права и задължения в Гърция, за да могат да се интегрират в страната.