Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Полицията „изчисти” Синтагма, но нападна и обикновени граждани

05 Октомври 2011 / 17:10:47  GRReporter
1160 прочитания

Анастасия Балездрова

Сред химически и сълзотворни газове, сблъсъци с полицията и бомби Молотов премина протестното шествие, което организираха гръцките синдикати в рамките на днешната общогръцка стачка.

Хиляди, според някои източници над 15 хиляди служители от държавния и частния сектор, студенти и ученици се стекоха на площад Клавтмонос, откъдето потеглиха към площад Синтагма и гръцкия парламент, за да изразят протеста си срещу гръцкото правителство и строгите мерки, които то въведе през последните седмици.

Още при появата на първите протестиращи десетки полицаи се спуснаха от двора на парламента към тротоара пред паметника на Незнайния воин, където заеха позиция. С това си навлякоха гнева на някои протестиращи, които започнаха да ги освиркват. Участниците в протеста скандираха гръмко своите лозунги: „Не на трудовия резерв и на уволненията”, „Неподчинение и постоянна стачка”, „Не плащаме” и „Мерките няма да минат”.

Когато началото на шествието достигна до началото на булевард Панепистимиу участниците спряха, а част от тях се изкачиха по булевард Василисис Софияс, където полицаите бяха поставили познатата от юнските протести желязна хидравлична стена, за да предпазят входа на парламента. В един момент група служители се опитаха да изблъскат оградата и започнаха да я изместват с общи усилия. Веднага към тях се присъединиха и други участници в протеста. Полицаите отвърнаха с обилни количества сълзотворен газ, който прогони протестиращите надолу към площада.

Минути по-късно на Синтагма проблясна първата бомба Молотов. Почти мигновено шествието се прекъсна на две части и частта от булеварда между площада и парламента почти се изпразни. Ззпочна улична битка между протестиращи и полицаи на улицата пред хотел „Мегали Вретания”. На площада група младежи с покрити лица хвърляха камъни, парчета мрамор и бомби Молотов срещу полицаите, които им отвръщаха със сълзотворен газ и светлинни бомби. Междувременно голямата част от участниците в протеста напуснаха района, който се изпълни с полицаи. Те блокираха стълбите, които водят към площада и не позволяваха на никого да слезе там.

Граждани, които носеха протестни лозунги отправиха словесни нападки срещу полицаите и ги обвиниха, че „пазят онези, които ограбват народа”. Някои младежи скандираха лозунга „Хунтата не свърши през ‘73”, а някои по-възрастни коментираха, че военната диктатура не е била нищо в сравнение с днешните гръцки управници.

Полицията постепенно обгради площада от всички страни и улиците около него бяха предадени на пътния трафик. Младежите, които се намираха там се опитаха няколко пъти да създадат напрежение, но безуспешно. По време на сблъсъците трима граждани бяха ранени леко. Лекари-участници в протеста им дадоха веднага първа помощ.

Нищо неподозиращи туристи и атиняни, които не знаеха, че площадът е отново сцена на сблъсъци в опита си да излязат от метрото се сблъскваха с полицаите и тичаха уплашени назад. В това време по булевард Амалиас се движеха автомобили, без техните водачи да са наясно за опасността да бъдат наранени, поради липсата на представители на Пътна полиция в района. Движението бе прекъснато от водача на един автобус, който го паркира напречно на улица Отонос.

По време на сблъсъците бяха заловени 14 участници в сблъсъците, като 9 от тях бяха арестувани впоследствие. Полицейските отряди напуснаха площада късно след обяд, след като бяха прогонили причинителите на размириците. Според някои коментатори днешният им план за действие проработи успешно. Поведението им обаче за пореден път разгневи гражданите, които станаха обект на нападки, без да има причина за това. Медийните представители също не успяха да избегнат яростта на пазителите на реда, в резултат на което бяха ранени една френска журналистка и гръцка фоторепортерка. Директорът на станцията на метрото на площада обвини полицаите, че на няколко пъти е съществувала опасността тя да се превърне в бойно поле, заплашвайки сигурността на служители и пътници.

Категории: общество протести синдикати сблъсъци полиция шествие
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus