Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

"Позитивен глас" за правата на работното място на хората болни от СПИН

18 Май 2011 / 18:05:31  Марина Николова
2561 прочитания

Най-тежка е битката срещу социалната стигма за хората, които са серопозитивни, но дори и законът застава срещу тях след 2009 година, когато излезе решението на Върховния съд, че работодателят е постъпил правилно като е уволнил свой служител заради това че е болен от СПИН, стана ясно по време на пресконференция на организацията „Позитивен глас”.

След този прецедент на съдебен случай, с трудовите права на серопозитивните започна да се занимава и Националната комисия за правата на човека, която вече е изготвила подробен доклад с предложения за действие. Лидия Болани от Националната комисия за правата на човека разказа по-подробно какво се е случило през не толкова далечната 2009 година и какви въпроси се повдигат. Когато колегите на серопозитивния служител разбрали за неговата болест, започнали да го изолират и да притискат работодателя си с изнудвания, че ще престанат да работят и той уволнил служителя си. При първото разглеждане на делото, районният съд обявил, че позицията на останалите служители се основава на неоправдани страхове и предразсъдъци и затова е неоправдано уволнението на служителя. Но при отвеждането на делото на Върховен съд, той постановил че работодателят е в правото си „за да запази спокойствието сред останалите работещи” и „нормалното протичане на работния процес”.

Явно е, че съществува голямо невежество спрямо болестта, отбеляза Лела Димитриаду от синдиката на частните служители ГСЕЕ, която обяви, че синдикалната организация започва кампания за информирането на всички работещи за болестта и за начините на разпространение. „Работата е право на всички и да работиш с хора, които живеят с вируса на СПИН не заплашва здравето ти! Прояви уважение!” са думите изписани на плаката, който подготвиха ГСЕЕ и „Позитивен глас” и ще бъде разлепен из всички работнически центрове и разнесен из частните фирми. „Чрез социалния контакт не се предава болестта, а се предава посланието за солидарност и за съчувствие”, казва още Димитриаду и отбелязва, че най-важното е да се пребори стигмата, защото това може да се окаже пречка за намирането и оставането на работа. А както става ясно от решението на Върховния съд отпреди две години, вирусоносителите са по-уязвими, тъй като не могат да защитят правата си, въпреки научно необоснованите схващания на които се основава решението. Служителите трябва да бъдат защитавани и да не ги изолират, каза Димитриаду.

Според закона 3304/2005 година серопозитивните хора имат право на един месец повече отпуска, но не смеят да я използват, тъй като това означава да уведомят своите работодатели за своето здравно състояние, се казва в доклада на Комисията по човешките права. „Поради стигмата и предразсъдъците, те предпочитат да си мълчат. И тук идва въпроса: нужно ли е серопозитивният служител да се бори с болестта като същевремнно трябва да се преборва не само в социалната си среда, но да води и дългогодишни съдебни битки?” пита се в доклада.

Сред най-големите проблеми на хората, които живеят със СПИН се оказва, че е социалната стигма (заклеймяването), отношението към тях на работното място, пробелм с достъпа до медицински услуги и незащитените лични и медицински данни. Не са малко на брой случаите на серопозитивни хора подали оплаквания до омбудсмана, в които лекари им отказват лекарско лечение от страна на зъболекари, на бременни жени да им се направи Цезарово сечение, да се извърши пречистване на кръвта или електроенцефалография. Това води до две крайности: или самите пациенти да скрият от лекаря, че са болни от СПИН илекарите да не вземат необходимите мерки за безопасност, или пък лекарят да направи тест на пациента си без неговото знание, което е също незаконно, казва Лидия Болани. Според предложенията на международни организации трябва да се прилагат цялостни превантивни мерки, което е по-скъпо от това да се прилагат тестове върху целеви групи, но пък по този начин серопозитивността на пациентите или на лекарите да не може да бъде причина за дискриминация.

Необходимо е да има имнформационни кампании и часове в училищата специално по здравно и сексуално образование, заяви Лидия Болани. За предпазването на личните данни на хората заразени от вируса HIV,

Европейският съд отсъди, че е необходимо в публикации на медиите да не се пишат истинските им имена, тъй като това заплашва да повлияе много негативно върху техния социален живот и работата им. Освен това трябва да се спазва лекарската тайна, за да чувстват пациентите доверие към лекарите. За защитата на прават ана серопозитивните хора и за информирането на обществото, Комисията е пдготвила 15 предложения, които биха допринесли и за намалението на случаите от заразени.

На събитието участваха и депутати от ПАСОК„ ЛАОС И Синасписмос. Депутатката от дясната парламентара партия ЛАОС Урания Папандреу-Пападаки се позова на резултатите от последните научни изследвания, според които ако се диагностира болестта в ранен стадий и започне да се прилага лечение, 97% от серопозитивните има вероятност да се излекуват. Поради тази причина г-жа Пападаки изтъкна необходимостта да паднат табутата и прегледите за серопозитивност да станат рутинни, както са тези за хепатит.

Категории: АктуалноОбщество серопозитивни СПИН социално заклеймяване социална стигма работа дискриминация позитивен глас
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus