Затягането на правната рамка за гражданите, които не плащат пътни такси и не дупчат билети в градския транспорт предизвика остри реакции в гръцкото общество. В опита си да ги смекчи гръцкото правителство прекатегоризира провинението в по-ниска степен. Това означава, че срещу нарушителите няма да се завежда съдебен процес, а ще им бъдат налагани административни глоби.
Общото усещане е, че правителството отстъпи с една крачка, без обаче да получи подкрепата на малките партии от опозицията, които „увериха” министрите, че вълната на гражданското неподчинение няма да спре.
Според измемението, което внесе транспортният министър Димитрис Репас по време на дебатите по законопроекта за оздравяването и преструктурирането на градския транспорт който не дупчи билет ще се наказва с глоба или задържане, а наказателната процедура ще се задейства само след повдигане на обвинение.
В първоначалното постановление се предвиждаше наказанието лишаване от свобода до три месеца. Случаите на отказ от заплащане на пътни такси ще бъдат разглеждани като нарушения на правилника за движение. На нарушителите ще се налага глоба от 200 евро и потенциално отнемане на свидетелството за управление на МПС, на талона и регистрационните номера за 20 дни.
От GRReporter се свързахме с една от адвокатите на движението „Не плащам”. Според Андония Легаки „в страната не съществува правист, който да не разбира, че тук говорим за намеса с превратен характер. Тя преобръща не само принципите, на които е базирана гръцката конституция, но и на цялото административно право. Според конституцията всички граждани сме равни, а тук имаме държавна намеса с цел да бъдат наказани хората, които не плащат пътните такси на фирмите. Това означава, че и аз би трябвало да мога да извикам пътна полиция, за да наложи глоба на клиентите ми, ако те не ми плащат. Същото трябва да направят лекарите, водопроводчиците, електротехниците и всички, които извършват услуги срещу заплащане. Така всички ние не трябва да се обръщаме към съда, за да удовлетвори нашите искания, а да викаме пътна полиция, за да наложи глоби на клиентите ни. Това не е просто шега. Трагично смешен е фактът, че правителството вече го прави по законен ред за сметка на предприемачите и концесионните фирми”.
Адвокатката смята, че това е едната страна на проблема. „Другата е, че по същия превратен начин включиха в правилника за движение, с който държавата гарантира правото на гражданите да се движат със сигурност по пътищата едно постановление, което гарантира не това право, а печалбите на дадена фирма”.
Андония Легаки подчерта, че гражданит, които са се включили в движението „Не плащам” са го направили с пълното съзнание, че този техен избор немуниемо ще има последствия. „Те знаеха, че ще се сблъскат с държавата, която вече е показа, че е на страната на големите фирми и банките. Хората са решени да продължат със сблъсъци на правно ниво чрез искове към правосъдието и тогава ще е много интересно да видим как съдът ще защити дадено решение, което ще узакони това постановление”.
Освен това според адвокатката „никой не може да отнеме правото на трудещите се, които са мнозинство да наложат правдината на своите искания на улицата.
В момента комисиите по места на движението „Не плащам” обсъждат провеждането на много повече общи акции за вдигане на бариерите на пътните каси. Това ще помогне много на хората, които ще пътуват през следващите уикенди. Защото логиката и реалността показват, че отварянето на пътните каси улеснява транспорта и не се засяга сигурността, в противовес на написаното в уводния доклад на законопроекта”.
Участниците в движението „Не плащам” са решени да отговорят масово и още по-организирано на постановленията на приетия вече закон. „При отказ за заплащане на глобата от 200 евро ще се завежда дело, на което ще се явява не само ответникът, но и десетки други членове на движението”. Хората от движението възнамеряват да се явяват масово в съдилищата, където ще се разглеждат подобни случаи.