Край на гладната стачка, която продължи 44 дни решиха да сложат 300-та имигранти в Атина и Солун след срещата на техните представители с министрите на вътрешните работи и здравеопазването Янис Рагусис и Андреас Ловердос и заместник-министърката на заетостта Анна Далара.
Имигрантите приеха предложенията на гръцкото правителство, които са: легализация на имигрантите след навършването на осемгодишен престой в страната чрез издаване на министерска заповед, възможност да пътуват в родните им страни в рамките на шестмесечния „период на толерантност”, както и възможност този период да бъде удължен безсрочно до изпълването на срока и предпоставките за легализация.
Имигрантите заявиха, че решенията на правителството ги задоволяват. „Усилията ни се оправдаха. Това е една победа за 300-та имигранти и всички работещи. Благодарим на всички, които ни подкрепиха”.
Доволни от развръзката, но силно критични към правителството са членовете на инициативата за солидарност към гладуващите имигранти. В съобщението им се посочва, че „днешното решение на правителството да удовлетвори някои от исканията на 300-та имигранти доказа, че единствената загубена битка е тази, която не се провежда”. Активистите заявяват още, че „ще бъдат нужни дълги и трудни битки, за да бъде премахнат апартхайда срещу чуждите работници в Гърция и Европа. Не трябва обаче да се съмняваме, че себеотрицанието на 300-та имигранти отвори нов път на надеждата”.
В момента се доставят супи и друга храна за имигрантите, които са изтощени от дългото гладуване. Един от техните представители, Абдул Хаджи от Форума на имигрантите в Крит заяви, че имигрантите останат в сграда „Ипатия” до завръщането на всички техни сънародници от болниците.
След края на срещата министърът на вътрешните работи Янис Рагусис заяви все пак, че Гърция не е в състояние да извършва масови легализации на имигранти. „Надяваме се стачниците да се съгласят, че Гърция не е в състояние да приеме други имигранти и да приемат нашите предложения”. Анна Далара обеща да се срещне с европейските си колеги и да им постави въпроса за ревизиране на регламента „Дъблин 2”, според който имигрантите трябва да остават в първата страна, в която са попълнили молба за убежище без право на пътуване в други европейски страни. От своя страна министърът на здравеопазването Андреас Ловердос заяви, че болниците се намират в готовност да приемат онези от имигрантите, които имат здравни проблеми.
По-рано днес атинската прокуратура заведе наказателна процедура за две престъпления срещу двете активистки, които се смята, че са попречили на настанени в болница гладуващи имигранти да се нахранят въпреки тяхната воля.
Оплакването срещу двете студентки бе подадено от ръководителя на отделение „Вътрешни болести” в болница Еритрос ставрос, където са приети около 20 имигранти. Днес прокурорът заведе съдебно гонение срещу тях с обвинения за тежки телесни повреди, извършени чрез бездействие и съучастие в незаконно насилие.
Според лекаря всичко започнало, когато по време на визитацията препоръчал на имигрантите, които приемали захар да я заменят с няколко лъжици сварено фиде. Източници от болницата твърдят, че някои от стачкуващите имигранти приели съвета на лекаря, който дал съответните инструкции на медицинската сестра. Малко по-късно той бил информиран, че когато супата била занесена на имигрантите двама членове на инициативата за солидарност към гладната стачка са хвърлили таблата на пода. Последвала сцена на хаос и доста викове, а някои от имигрантите се опитали да свалят системите от ръцете си. Лекарят подал оплакване срещу двете активистки в полицията, след което те били арестувани.